Yaz aylarına girmeden hemen önce kadın ve erkek modasında bizleri neler bekliyor? Hangi tarz aksesurlar ve renk tonları kullanılacak? Bu yazımızda modayı merak edenler için bir fikir edinilmesi adına sizler için kaleme aldım. Peki 2019 İlkbahar-yaz modasında nelerle karşılaşacağız? Önceden bilmeniz adına bu konuyu sizler için özetleyerek anlatmaya çalışacağım.

 
Öncelikle erkek modasından başlayalım o zaman, artık erkekler de bayanlar gibi şıklık yarışına girdiler. Bu sezonda ceketler ön planda olacak. Kışın olduğu gibi ceketler yazın da kullanılabilecek. Burada önemli olan seçtiğimiz kumaşın mevsime uygunluğu olacak. Renk seçenekleri olarak kiremit tonları ve canlı renkler revaçta olacak. Bunun yanında rahatlık da çok önemli bir unsur. Giydiğimiz kıyafette rahat hissetmeliyiz. Hangi rengi ya da tarzı giyersek giyelim rahatlığımızı ilk sıraya almamız gerekiyor. Rahatlık demişken çok kafa karıştıran pantolon paça boyları da herkesin vücut özelliğine göre tercih edilmeli. Bunun için de kişinin kendi vücut özelliklerini iyi tanıması gerekiyor.
Rahatlık ön planda demiştik ve kısa pantolonlara altarnetif olarak havuç pantolonlara dönüş başladı. Bilindiği üzere açık renkli kıyafetler yaz, kış tercih edilmeye başlandı. Burada dikkat edilmesi gereken unsur kumaşın mevsime uygun seçilmiş olması.
 
BU YAZ ERKEKLERDE AKSESUARLAR ÖNEMLİ OLACAK
Yazın, aksasuarlar bir hayli ön planda olacak. Etnik çizgilerle birlikte cep detayları da dikkatimizden kaçmayacak ve düğme gibi aksasuarlar da kıyafet tamamlama unsurları arasında önemle yer alacak. Kıyafet tamamlama unsurları demişken, kıyafet alırken renklerine de dikkat etmeliyiz. Aynı tonlar kullanılmakla birlikte zıtlıklar da bir arada kullanılabilecek.
 
KADIN MODASINDA FEMİNEN İZLENİMLER
Kadın modasına gelirsek, kadınlarda bu yıl moda çok haraketli görünüyor. Bol bol abartılı ispanyol esintileri, volanlar, fırfırlar 2019 ilkbahar - yaz sezonunda her yerde karşımıza çıkacak gibi duruyor.
Büyük ve asimetrik gömlek yakalarıyla birlikte feminen kesimlere yönelim görülmekte. Keskin çizgiler, sert romantik elbiseler oldukça ön planda. Geçen yaz olduğu gibi gömlek elbiseler  bu sezonda da vitrindeki yerlerini alacak.
Açık mavi, kırmızının farklı tonları, turuncunun tüm tonları, yeşilleri bu sezonda trend renkler arasında sık sık göreceğiz.
Romantiklik ön planda olacak dedik; gömleklerle seçtiğimiz bir ayakkabı ile davate gider gibi hazır olabiliriz. Bu sene  sık sık gördüklerimiz arasında payetler de günlük yaşamımıza hızlı bir giriş yaptı. Davet veya özel günlerde tercih ettiğimiz payeti, spor kıyafetlerimizde de sık sık tercih etmeye başladık. Aynı payetli bluzu sneakerlarla spor hale getirirken topuklu ayakkabıyla da klasik hale getirebiliyoruz. Burada da dikkat etmemiz gereken her zaman aksesuarlarımızı dikkatli tercih etmemiz gerekiyor.
Renkli taşlı, irili ufaklı düğmeler,  cepler, kruvaze kıyafetler bu sene dikkat çekenler arasında.
 
Model fotoğraflarındaki arkadaşım sevgili Yasemin Yasa'ya teşekkürlerimle...
 
Neslihan Gencel
Modelist-Giyim Öğretmeni