İçişleri Bakanlığı'nın corona virüsü sebebiyle alınan önlemler paketiyle gündeme gelen ve başvurularının ve e-devlet ile acikkapi.gov.tr üzerinden yapıldığı Açık Kapı yardımları internette en çok aratılan konulardan biri oldu. Bu uygulama ile corona virüsünden ekonomik olarak etkilenen kişiler, valiliklere olan taleplerini online olarak yapabiliyor ve sonuçlarını da yine online olarak kontrol edebiliyor.

AÇIK KAPI YARDIMI NEDİR?

Açık Kapı projesi, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur.

AÇIK KAPI YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Ülkemizde adeta hayatı felç eden corona virüsü sebebiyle vatandaşlar ekonomik olarak da zor günler yaşıyor. İhtiyaç sahipleri Açık Kapı yardımlarına e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapıldığı gibi, acikkapi.gov.tr sitesinden yapılabiliyor.

81 il valiliğinde ve Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde toplamda 48 merkez ilçe kaymakamlığında, tasarlanmış olan çalışma konseptine uygun olarak Açık Kapı Birimleri oluşturulmuştur. Valiliklerde 5, kaymakamlıklarda 3 personel görevlendirilmiştir. Açık Kapı Birimlerine yüz yüze, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Vatandaş sürecin her aşamasını, başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonuyla takip edebilmektedir.