ÖSYM Aday Şifresi ile Hangi İşlemler Yapılır?

AİS İnternet erişim şifresi Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin (http://ais.osym.gov.tr) ve (https://sonuc.osym.gov.tr) adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

ÖSYM AİS İnternet Erişim Şifresi Nasıl Olmalı?

AİS İnternet erişim şifresi ÖSYM şifre değiştirme işlemlerinde basit şifreler kullanmamanızı ve şu koşullara uymanızı tavsiye ederiz. En az 6 hane olmasına dikkat ediniz, en az 1 noktalama işareti olması zorunda, en az 1 büyük harf kullanmalısınız ve şifrenizin güçlü olması için en az 1 rakam kullanmak zorundasınız

ÖSYM AİS İnternet Erişim Şifresi Değiştirme İşlemleri :

ÖSYM Başvuru merkezinden aldığınız aday şifreniz ve TC. Kimlik Numaranız ile (https://ais.osym.gov.tr/) adresine giriş yapınız. AİS İnternet erişim şifresi Mevcut şifreniz ile ilk defa giriş yapıyorsanız sayfa doğrudan açılacaktır.Ancak;Daha önceden giriş yaptıysanız giriş yaptıktan sonra sağ tarafta ŞİFRE DEĞİŞTİR butonuna tıklayınız. Daha sonra eski şifrenizi girip güvenlik sorusunu cevaplayın.Altta bulunan ŞİFREMİ DEĞİŞTİR linkine tıklayarak,şifreniz değişmiş oldu. Artık yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

NOT 1: Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.Aksi takdirde,Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Başvuru Merkezleri olan Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri ile ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 2.00 TL hizmet ücreti karşılığı yeniden şifre edinmek zorunda kalacaklardır.

NOT 2: Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

ÖSYM AİS İnternet Erişim Şifresi Nedir?

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için sistemde daha önceden tanımlanmayan adaylar için Başvuru Merkezlerinden yapılan başvuru işleminde adaylara AİS İnternet Erişim Şifresi ücretsiz olarak verilmektedir. Bu şifre, adayın sisteme ilk girişinde aday tarafından bizzat değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz olarak ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir.

Adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak sınav başvurusu yapma, tercih bildirme, başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, sınava giriş belgesi edinme, sınav sonuçları ve yerleştirme bilgilerini edinme işlemlerini yapabilirler.

ÖSYM AİS Şifresi Nasıl Yenilenir?

Şifre, adayın hem ilgili sınavın bütün aşamalarında, hem de sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır. Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları gerekir.

ÖSYM AİS Şifresini Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler?

(Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Sorulara doğru cevap veremediği için internet erişim şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ekte yer alan ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Nüfus cüzdanında adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. ÖSYM Merkezde (Bilkent-Ankara) adaya internet erişim şifresi verme işlemi yapılmamaktadır. Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez. AİS İnternet erişim şifresi...