Ekmek zammı ile ilgi kriz devam ediyor. Ankara'daki bakkallar, fırıncıların kendilerine verdiği ekmeğin fiyatını artırmaları nedeniyle ekmek satmama kararı aldı.

Ankara ve 17 ayrı şehirde Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından ekmeğe yapılan yüzde 25'lik zammın, Ticaret Bakanlığı tarafından durdurulması kavgayı kızıştırdı. Ankara'daki bakkallar ekmek satmama eylemine başladı.

''70 KURUŞA ALIYORDUK, 85 KURUŞA ÇIKARILDI''

Konuyla ilgili olarak Sözcü'ye konuşan bakkal esnafı Kadir Doğan, "Önceden fırından ekmekleri 70 kuruşa alıyorduk. Şimdi 85 kuruşa çıkarıldı. Ekmeği ise yine 1 liraya satıyoruz. Bizim gibi küçük esnaf için sattığımız ekmek miktarı sınırlı ve ekmek başına da 15 kuruş kalıyor, bu bize bir kazanç sağlamıyor'' dedi.

''PROBLEM ÇÖZÜLENE KADAR EKMEK SATMIYORUZ''

Bir ekmekten kalan 15 kuruşun kilosunu 13-14 liraya aldıkları poşeti bile karşılamadığını söyleyen Doğan, "Derdimizi anlatıyoruz ama kimi arasak ilgilenmiyor. 'Bizim yapacak bir şeyimiz yok' diyorlar. Zam yapılmadığı sürece küçük esnaf olarak hiçbir kar elde etmeden ekmek satamayız. Bu problem çözülene kadar ekmek satmama kararı aldık" ifadesini kullandı.

BAKANLIK, BAKKALIN ZAMMINI DURDURMUŞTU

Ticaret Bakanlığı, Ankara'da 1 liraya satılan ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zammı durdurma kararı almıştı.