Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, 2017 yılı için asgari ücretin 1404 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Ayrıca zam, tek kademeli olarak yıl boyunca uygulanacak.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 1404 lira olduğunu açıkladı. Öte yandan Müezzinoğlu, bu yıl zammın iki kademeli değil tek kademeli olacağını da söyledi.

Toplantıda konuşan Bakan Müezzinoğlu şunları söyledi:

"Bir ortak karar vermeye çalıştık. Üçlü imzanın peşinde bir bakan olarak çok koştuk. Türk –İş'in imzasının da burada olmasını çok isterdim.

Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzalayabildiğimiz için onlara teşekkür ediyorum. Üçlü yapamadığımız için de üzüntülerimi ifade ediyorum.

"ASGARİ ÜCRET BU YIL TEK KADEMELİ OLACAK"

Asgari ücretin tek defada yılbaşından itibaren yılın geneline iki kademeli olmamasına karar verdik. İşveren tarafı iki kademeli talep ediyordu. Ama işçi kesiminden gelen talep bir defa yılın tamamına olsun talebini değerlendirdik. En azından bu taleplerini yerine getirmiş olmanın huzurunu kendi adıma ifade etmek isterim.

2017 ASGARİ ÜCRETİ BİN 404 LİRA

Brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş. Neti 1404 lira."

YÜZDE 8 ZAMLANDI

Hatırlanacağı üzere asgari ücret geçen yıl bin 300 liraya yükseltilmişti. Böylece yapılan artış, yüzde 8'e tekâbül ediyor.

UZMAN GÖRÜŞÜ: 1.404 TL'NİN ALTINA DÜŞMEYECEKTİR

Haberler.com'un köşe yazarı Sadettin Bulutoğlu asgari ücretle ilgili yaptığı değerlendirmede "Asgari ücretteki artış öncelikle çalışanlarımıza hayırlı olsun. Çalışma hayatında asgari ücretin belirleyici unsur olduğu bir gerçektir. İşçi tarafı haklı olarak yaşam kalitesinin artması için asgari ücretin daha iyi seviyelerde olması için mücadele veriyor. İşverenler ise maaş politikalarını asgari ücreti baz alarak şekillendirdikleri için iş hayatının etkilenmemesini istiyor. Yazımda da belirttiğim gibi geçen seneyi yüksek zam olarak değil asgari ücrette düzeltme olarak algılamakta fayda var. Devlet, 2016 yılında asgari ücretin 1.300 TL altına düşmemesi için hem işveren hem de işçilere sağladığı teşvik ve desteklerlerine 2017'de de devam ederek asgari ücreti 1.404 TL altına düşürmeyecektir. " dedi.(internetin gazetesi)