2023 Genel Seçimlerinde Antalya'dan milletvekili seçilen Aykut Kaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla İYİ Parti'den istifa ettiğini duyurdu. Kaya, bu kararı zor bir şekilde aldığını belirtti.

Seçimlerden önce başlayan İYİ Parti'deki istifa dalgası, seçim sonrasında da devam etti. Partinin başarısız sonuçlar almasının ardından Meral Akşener, liderlik koltuğunu Müsavat Dervişoğlu'na bırakmıştı. Son olarak, İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya da istifa edenler arasına katıldı.

Aykut Kaya, istifa açıklamasında milletin vekili olmayı gaye edindiğini dile getirerek şunları kaydetti: "Özveriyle ve gayretle ülkemiz ve Antalya'mız için çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim. Ancak büyük bir heyecan ve umutla dahil olduğum İYİ Parti’de, milletimize ve ülkemize hizmet etme koşullarının ortadan kalktığını üzülerek görmekteyim. Bu nedenle İYİ Parti üyeliğimden istifa etme kararı aldım. Bu karar şahsım için kolay olmamış ancak milletimize ve Antalya'mıza daha iyi hizmet edebilmek adına gerekli olduğunu düşündüğüm bir adımdır. Bugünden sonra da siyasete milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak devam edeceğim. Gelecek günlerde de ülkemiz ve milletimiz için daha güzel yarınlar inşa etmek adına azim ve kararlılıkla çalışacağımı belirtmek isterim."

Aykut Kaya'nın istifasıyla İYİ Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 36'ya düştü.