Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde 42 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya ilişkin TBMM’de kurulan Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları sunum yaptı.

 

Komisyonda, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile Komisyon Başkanı Taner Yıldız arasında tartışma çıktı. Bölge milletvekili olan Bankoğlu’nun facia ile ilgili konuşmak istemesi üzerine Yıldız, “Kendinizi azarlatmayın” sözleriyle uyardı. Bankoğlu ise bu duruma tepki göstererek, “Ben sizin öğrenciniz değilim, saygısızlık yapmayın. Karşınızda bir milletvekili var” diye konuştu. Milletvekillerinin sorularının ardından Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, kameraların dışarı çıkartıldığı zaman diliminde şunları söyledi: "Çok teknik konular var. Burada, maden mühendisi arkadaşlarımız, teftişten gelen arkadaşlarımız ile oturup, daha sonra yazılı hale getirip cevaplandırmayı düşündüğümüz teknik sorular var. Biz, Çalışma Bakanlığı olarak, en fazla sorulara cevap veren bakanlık olarak gözüküyoruz. Ama eksiklik varsa da gerçekten bilmek istiyorum. Sorulara cevap veriyoruz. Eksiklik olarak ne görüldü? Bütün milletvekillerimizin ifade ettikleri şekilde, şu anda görünen, bundan sonrası ile, ne çıkacağıyla ilgili adli, idari soruşturma ve bilirkişilere tevdi edilenler var. Bunlar ortaya çıkmadan bir öngörüde bulunmak istemiyorum. Onları veri olarak kabul ederek, çıkacak sonuçlara bakarak, şu anda önümüzde havalandırma ile alakalı eksikliğin, tali havalandırma ünitelerinden birisini bağlantısının olmadığı ve yetersiz olduğuyla alakalı yönelik tespit var. Bizde de var."

 

maden

Üç gün önce tespit vardı

 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz: Üç gün önce yapılan denetimde de var mı? sorusuna "var efendim. Üç gün önce denetimimizde bu eksiklik var. Bunun, durdurmayı gerektirecek düzeyde olmadığına ilişkin de bir öngörümüz var. Havalandırma dediğimiz şey, içerinin havasının temizlenmesiyle alakalı olarak, aşama aşama işçileri uyaran, en son aşamada da çalışanların nasıl hareket etmesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmeler var… Seviye 2 seviyesinin üzerine geldiğinde ocağı terk etmeyle alakalı bir yönetmeliğimiz var. Bunun uygulanmadığını ifade edemeyiz." diye açıkladı.