Hafta sonu yine uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasında bu pazar bir ilk yaşanacak. 10 Mayıs'ta yaklaşık 50 günlük aranın ardından ilk kez sokağa çıkacak 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlar 4 saat boyunca oturdukları evlerin çevresinde yürüyebilecek. Bulundukları mahallenin dışına çıkanlar sık sık uyarılacak.

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması bu gece 00.00'dan sonra başlıyor. İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin illere genelge gönderdi.

MARKET VE BAKKALLAR SAAT KAÇA KADAR AÇIK?
Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 8 Mayıs Cuma günü bugün market, bakkal ve manavlar saat 23.00'e kadar faaliyet gösterebilecek. 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA İLK!
Sokağa çıkma kısıtlamasında bu kez ilkler yaşanacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan karar ile 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki gençler belirli saat aralığına bir günlük sokağa çıkabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?
Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.