Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesi için yeni tarih verdi, aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclis’e götürmeyi umduğunu ifade etti. Milyonlarca ‘Emeklilikte Yaşa Takılan’  kişinin gözü kulağı iktidarın bu alanda atacağı adımda. Aylardır düzenleme bekleyenler son olarak düzenlemenin yeni yıla kaldığını öğrendi.

 

Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusundaki çalışmanın henüz tamamlanmadığını söyledi. EYT ile ilgili sayıların her ay değiştiğini, verileri değerlendirip buna göre hesap yapılması gerektiğini, aralık ayı sonuna kadar çalışmayı tamamlayıp Meclis’e götürmeyi “umut” ettiklerini söyleyen Bakan Bilgin şunları kaydetti: “EYT konusunda bizim çalışmamız henüz tamamlanmadı. Çalışmamız bitince açıklayacağız. Burada gizli bir şey yok. Meclis’te anlattım; EYT ilgili sayılar her ay değişiyor. Haziran rakamları bir buçuk milyon demiştik. Şimdi bir milyon sekiz yüz bin civarı oldu. Bu rakamlar da dahil bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha önce kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar dosyalarıyla geliyor inceleyip hizmet birleştirilmesi yapılıyor. Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclis’e götürürüz diye umuyorum çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil uzun zamandır çalışıyoruz.” dedi.

 

"Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız"

 

 İşçilerin örgütlenme sürecine ilişkin sendikalarla görüştüklerini, iş kolu yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını, sendikalaşmanın önündeki engelleri kaldıracaklarını söyleyen Bakan Bilgin, bu konuda şunları söyledi: “Burada bir mevcut yönetmelikte olup uygulanmayan hususlar var bir de değiştirilmesi gereken hususlar var. Biz işkolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Yasal çalışmamız var onu da Meclis’e götüreceğiz. Mevcut kanunda işveren işkolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa ona göre işkolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız.” dedi.