Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile Çin'den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlara ek vergi getirildi. Karar, 1 ay sonra yürürlüğe girecek.

 

Türkiye, Çin'den ithal edilen binek araçlara ilave vergi kararı aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre, mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40'lık vergi tüm yakıt tiplerindeki araçlar için de uygulanacak.

Bununla birlikte düzenleme ile en düşük gümrük vergisi de 7 bin dolar olarak belirlendi.

Karar, 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Yeni vergi düzenlemesi ithalatçı firmalar için büyük bir zorluk oluşturuyor. Çünkü firmalar genellikle yıllık planlama yapıyor ve ani vergi artışları, bu planları alt üst edebilir. Bu durum, stok yönetimi ve fiyatlandırma stratejilerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Çin Araba Marka sayısının 12'ye yükselmesi bekleniyor

Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD ve NETA ile 10 Çin menşeli marka bulunuyor. Bu listeye yakın zamanda SWM ve Jaecoo markalarının da eklenmesiyle Çin menşeli marka sayısının 12'ye yükselmesi bekleniyor.

Çin otomotiv firmalarının Türkiye'deki toplam satışları (otomobil ve hafif ticari) yılın ilk 4 ayında 29 bin 539'a, otomotiv pazarından aldıkları pay da yüzde 7,95'e ulaştı.

Çin markaları arasında DFSK ve Maxus'un ticari araç satışı da bulunuyor.