ABD'li oyuncu Edward Norton, atalarının mercek altına alındığı bir programa katıldı. 12'inci büyük büyükannesinin kimliğini öğrendiğinde şaşkınlığını gizleyemeyen ünlü isim, atalarının bir zamanlar köle sahibi olduğu ortaya çıktığında ise rahatsızlığını dile getirdiği bir konuşma yaptı.

 

Altın Küre ödüllü oyuncu Edward Norton, ünlülere ve aile soylarına daha yakından bakan PBS'in popüler şovu Finding Your Roots'un dokuzuncu sezonuna katıldı. Ünlü isim, atalarının soyunu öğrendiğinde; özellikle de 12'inci büyük büyükannesinin tarihte muazzam bir etkisi olan ve Virginia'daki Jamestown koloni yerleşimiyle bağlantılı olan Pocahontas'tan başkası olmadığı ortaya çıktığında çok şaşırdı. Yayına göre Edward, 1614 yılında tütün ekicisi John Rolfe ile yaptığı evlilik yoluyla Pocahontas'ın doğrudan soyundan geliyordu.
Metro'nun haberine göre; aktöre daha sonra bir karı kocanın ve en büyüğü sadece on yaşında olan beş kızlarının fotoğrafı gösterildi. Finding Your Roots programının sunucusu ve Harvard profesörü, Oscar adayına atalarının geçmişte köle olarak bu aileye sahip olduğunu bildirdi.
DailyMail'de yer alan habere göre; aktör, bu bilgiyi öğrendikten sonra hissettiklerini Henry'ye şöyle ifade etti: "Bu tür şeyler rahatsız edici ve sen de rahatsız olmalısın. Herkes bundan rahatsız olmalı. Bu sizinle ve sizin hayatınızla ilgili bir yargı değil, bu ülkenin tarihiyle ilgili bir yargı. Her şeyden önce bunun kabul edilmesi ve ardından bununla mücadele edilmesi gerekir. Beş kızı olan bir karı kocadan bahsediyorsunuz ve bu kızlar köle. Kölelikte doğmuşlar. Olayları kişiselleştirdiğinizde ve 'sekiz yaşında köle' ifadesini okuduğunuzda ölmek istiyorsunuz." dedi.
PageSix'in haberine göre; Norton'a verilen fotoğraf tarihsiz olsa da, ünlü ismin şu anda feshedilmiş bir alışveriş merkezi geliştiricisi olan Rouse Company'yi kuran James Rouse ile uzaktan akraba olduğu da ortaya çıktı. Öte yandan 2006 yılında 'Amazing Grace' filminde kölelik karşıtı bir başbakan olan William Pitt rolünü oynayan, 2013'te '12 Yıllık Esaret'te kamera karşısına geçen İngiliz aktör Benedict Cumberbatch de 2018'de The Telegraph'a konuşmuş, atalarının köle sahibi olduğunu dile getirmişti: "Geçmişinizde köle sahipliği olduğunu görmek için çok uzağa bakmanıza gerek yok. Ailem beyaz şeker endüstrisinin bir parçasıymış, gerçekten şoke edici." dedi.