Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah verdiği tartışmalarına ilişkin, "Silah değil mühimmat gönderiyoruz' derseniz, kusura bakmayın, yutmayız" diye seslendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ödül töreninde ABD'ye yönelik oldukça sert mesajlar verdi. ABD'nin Suriye ve Irak'ta terör örgütlerine destek verdiği tartışmalarına yönelik son günlerde Hükümet ve ABD yetkilileri arasında karşılıklı olarak sürdürülen diyaloğa değinerek, "Siz terör örgütlerine silah yardımı yapıp daha sonra 'silah değil mühimmat gönderiyoruz' derseniz, kusura bakmayın bunu yutmayız. NATO’daki ortağınız mı yoksa bu bölücü terör örgütleri mi? Bunu kabul etmemiz yutmamız mümkün değil" diye konuştu.

"DİLE GETİRDİĞİMİZ ZAMAN RAHATSIZ OLUYORLAR"

Erdoğan, ABD'nin Suriye ve Irak'ta "terör örgütlerine destek verdiği" iddiasını sürdürerek, "Türkiye olarak uzun süredir Batılı ülkelere terör örgütleri arasında ayrım yapmama çağrısında bulunuyoruz, buna karşılık ABD başta olmak üzere kimi ülkeler kendilerince çeşitli bahaneler ileri sürüp göz boyayarak, bölgede masumları katleden terör örgütlerine destek veriyor. Dile getirdiğimiz zaman rahatsız oluyorlar, medya aracılığıyla sataşmayın diyorlar" dedi.

ABD'DEN, YPG'YE SİLAH GÖNDERDİKLERİ YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALAR İÇİN 'GÜLÜNÇ' AÇIKLAMASI GELMİŞTİ

ABD yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyon güçlerinin IŞİD'i desteklediği yönündeki iddiasını "gülünç" diye tanımlamıştı.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞ'NİN 'NOKTA' AÇIKLAMASINDA, ÇAVUŞOĞLU'NDAN 'NOKTA' CEVABI

ABD Büyükelçiliği de "ABD hükümeti YPG veya PKK'ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta" şeklinde açıklama yapmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "Bugüne kadar ABD, YPG'ye silah vermiştir, nokta" karşılığını vermişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki TÜBİTAK Bilim Ödülleri töreninde konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Terör örgütleriyle elbette mücadele edeceğiz. Aynı zamanda mücadelemizin gelişme, kalkınma, büyüme, yönünü de ihmal etmeyeceğiz. 14 yılda büyük bir sıçrama yaptık.

'ABD BAŞTA OLMAK ÜZERE...'

Türkiye olarak uzun süredir batılı ülkelere terör örgütleri arasında ayrım yapmamaları çağrısında bulunuyoruz. Buna karşılık ABD başta olmak üzere bahaneler ileri sürüp gözleri boyayıp masumları katleden örgütlere aleni destek veriyor. Bunu söyleyince beyefendiler rahatsız oluyor. Medya aracılığı ile söylemeyin diyorlar.

'NATO'DAKİ ORTAĞINIZ TERÖR ÖRGÜTLERİ Mİ'

Bunu nerde konuşacağız? İkili görüşmelerde de söylüyoruz. Siz terör örgütlerine silah yardımı yapıp daha sonra 'silah değil mühimmat gönderiyoruz' derseniz kusura bakmayın bunu yutmayız. NATO’daki ortağınızı yoksa bu bölücü terör örgütleri mi? Bunu kabul etmemiz yutmamız mümkün değil.

Biz NATO ittifakı içinde berabersek o zaman bizim yanımızda yer alacaksınız. Ne NATO’nun ne de müttefik ülkelerin en ufak desteğini görmüyoruz. Üstelik yalan üzerine yalan. Ne diyorlar, 'Türkiye DEAŞ’a destek veriyor.' El insaf. DEAŞ’a en çok zayiatı veren biziz.

'ÖSO BİR TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR, ILIMLI MUHALİFLERDEN OLUŞAN BİR DİRENİŞ HAREKETİDİR'

Bu ÖSO’yu bizim içimizde bile mahfiller terör örgütü olarak niteliyor. ÖSO bir terör örgütü değildir. Ilımlı muhaliflerden oluşan bir direniş hareketidir. Biz onlara gerekli desteği veriyoruz. Onlarla birlikte hareket ediyoruz. Terör örgütleriyle ilgili bu çifte standarda NATO içinden de itirazlar yükseldiğini görüyoruz.

'BU DÖNEMİ EĞİLMEDEN ATLATTIĞIMIZ TAKDİRDE DÜNYANIN EN ÜST LİGİ BİZİ BEKLİYOR'

Biz bir şeyi özellikle söylüyoruz. Sadece ve sadece Türkiye’ye zarar veren terör örgütleri mutlaka ve mutlaka kendilerine besleyen ülkelere saldıracaklardır. Yılanla yatağa giren ısırılıp zehirlenmeyi göze alacaktır. Felaket göz göre göre yaklaşıyor. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz bir yandan da ikaz görevimizi sürdüreceğiz. Yaşadığımız dönem bir geçiş sürecidir. Bu dönemi eğilmeden atlattığımız takdirde dünyanın en üst ligi bizi bekliyor.(mynet)