Eski binalarda ki daire ve çeşitli bölümlerde marley, parke altları ve borularda bulunan asbest maddesinin kanserojen etkisi nedeniyle bina yıkılmadan ayıklanması işlemi, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızını kesti. Kadıköy Belediyesi’nin başlattığı uygulamayı Tuzla, Kartal ve Ataşehir de devreye almaya hazırlanıyor.
 
Milliyet'in haberine göre asbestli maddeyi insan sağlığı ve çevreye zarar vermeden bertaraf etmek için bina yıkılmadan önce maddeyi içeren ürünlerin tespit edilip ayrıştırılması gerekiyor. Yönetmeliğe göre asbestin tespiti, binadan uzaklaştırılması ve yok edilmesi süreciyle ilgili olarak bakanlık tarafından yetki verilen bir kurum olmadığı için süreç belirsizliğini sürdürüyor.  
 
Bakanlık da çalışıyor
 
Kadıköy Belediyesi’nde ise meclis kararıyla yapılan düzenleme yönetmelik olarak hazırlandı ve çalışmalara başlandı. Belediyenin takibinde olan 8 firma inşaat şirketleri ya da bireylerin gerçekleştireceği yıkım öncesinde binayı denetleyerek, asbesti tespit ediyor. Asbest varsa sökümü yapılarak, zararlı maddeler İstaç’a gönderiliyor. Belediye yetkilileri yıkım yoğunluğundan dolayı çevre ve insan sağlığı için bu uygulamaya hızla başladıklarını dile getiriyor. 
 
Daha önce işlemlerin ‘gelişi güzel’ yapıldığını belirten belediye yetkilileri, Bakanlığın da net ve yaptırımı olan düzenlemeleri il özel idareler bünyesinde tamamlamak üzere olduklarına dikkat çekti. 
 
‘Çevreci anlayış’
 
Binaların güvenli yıkılması ve çevrenin zarar görmemesi için ilk kez kadıköy belediyesi’nin başlattığı binalardan asbest gibi kanserojen maddelerin temizlenmesi zorunluluğunu ‘takdirle’ karşıladıklarını belirten İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, güvenli bina yapmak kadar çevreye zarar vermeyen bina yapmanın da çok önemli olduğunu söyledi. Durbakayım, “İnder olarak yıllardır sektöre disiplin getirilmesi için çaba harcıyoruz. Gerek inşaat aşamasında gerekse inşaat öncesinde...
 
Bu nedenle eski binaların yıkımı için zorunlu tutulan asbest durum raporu uygulamasını destekliyoruz. Ancak bu raporu almak, sadece bir prosedür olmamalı. Denetimler ciddi ve sağlıklı olmalı. Bürokrasiyi artırıcı bir işlemden daha çok sağlıklı ve güvenli inşaatların diğerlerinden ayrışmasını sağlamalı” dedi. 
 
‘Sıra bekliyoruz’
 
Uzmanlar asbest söküm uygulamasının önemli olduğunu vurgularken, bu işlemi yapan firma sayısının az olmasının işleri yavaşlattığını belirtiyor. Bu asbest raporu veren 3 firma olduğuna dikkat çekilmekte.