Suriye’de dün tamamlandığı açıklanan Fırat Kalkanı Harekatı’yla terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen El Bab’ın yaşanılabilir hale getirilmesi amacıyla çalışmalara başlanıyor. Altyapı çalışmalarının tamamlanarak yaşanılabilir düzeye getirilecek El Bab’a, savaş sırasında göç ederek Gaziantep’e gelen Suriyelilerden 100 bininin gönderilmesi planlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından geçen 24 Ağustos günü başlatılan Fırat Harekatı kapsamında Cerablus’un ardından terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen El Bab’ın yeniden yaşanılabilir hale getirilmesi amacıyla çalışma heyeti oluşturuldu.

Valilik, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda yapılacak çalışmayla El Bab’daki enkaz ve molozlar, kaldırılarak savaşın izleri silinecek. Temizlik çalışmalarının ardından Gaziantep’ten buraya gidecek olan ekippler tarafından alt ve üst yapı çalışmaları yapılarak El Bab, yaşanılabilir kent haline getirilecek.

CERABLUS’A 50 BİN KİŞİ DÖNDÜ

Geçen yıl başlatılan ve DEAŞ’tan arındırılan Gaziantep’in Karkamış ilçesine komşu Cerablus’ta da Gaziantep’ten giden ekipler yoğun çalışmalar yaptı. Burada altyapı çalışmalarını yaparak kentin elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlara ulaşmasını sağlayan ekipler, okul ve hastane gibi binaları da restore ederek yeniledi. Cerablus’ta aynı zamanda insanların yemek ihtiyaçlarının karşılanması için de fırın ve aşevleri oluşturuldu. Bu bölgede yapılan çalışmaların ardından savaş sırasında evlerini terk ederek Gaziantep ve çevre kentlere yerleşen 50 bin civarında Suriyeli de yeniden Cerablus’a döndü.

EL BAB’DAKİ ÇATIŞMALAR AYLAR SÜRDÜ

Fırat Kalkanı Harekatı ile terör unsurlarından temizlenen Cerablus’un ardından TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu güçleri, DEAŞ’ın en güçlü olduğu merkezler arasında gösterilen El Bab’a da geçen yıl 9 Aralık günü harekat başlattı. Uzun süren ve 24 Şubat günü son bulan harekat ile El Bab da terör örgütü DEAŞ unsurlarından arındırıldı.

İlçede tuzaklanmış patlayıcıların imha çalışmasının tamamlanmasının ardından, bölgenin yeniden yaşam alanına dönüştürülerek Suriyelilerin dönmesinin sağlanması için çalışma başlatıldı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak başkanlığında geçen hafta Gaziantep Valiliği’nde düzenlenen toplantı ile El Bab’ın yaşanılabilir hale getirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alındı. Toplantı sonunda Gaziantep Valiliği, AFAD ve Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda El Bab’da gerekli çalışmalara başlanarak, Suriyelilerin geri dönüşüne olanak sağlanması hedeflendi.

Toplantıda alınan kararların ardından El Bab’da ilk olarak çatışmalar sırasında yıkılan evlerin enkazlarının kaldırılması ve savaşın izlerinin silinmesi için çalışmalar başlandı. Enkaz kaldırma işleminin ardından Türkiye’den gidecek ekipler buradaki elektrik ve su şebekesinin altyapısını onarıp güçlendirerek, insanların bu alanlarda sorun yaşamaması için çalışacak. Aynı zamanda savaş öncesi nüfusu 100 bin civarında olan El Bab’daki okul, hastane gibi kamu binalarının işlevsel hale getirilmesi sağlanacak.

EL BAB’DAN GELENLER GAZİANTEP’E YERLEŞTİ

Ağırlıkla Türkmen nüfusun yaşadığı El Bab ilçe merkezi ve çevresindeki köylerden 2012 yılından itibaren savaş nedeniyle kaçmak zorunda kalan binlerce Suriyeli, yoğun olarak Gaziantep’e yerleşti. Bazıları Gaziantep ve Kilis’teki kamplarda kalan ama çoğunluğu Gaziantep’te kendi imkanlarıyla yaşamını sürdüren El Bab sakinleri, terör örgütünden temizlenen kentlerine döneceği günü bekliyor. Çoğunluğu günü birlik işlerde çalışan Suriyeliler, El Bab’ın yeniden yaşanılabilir hale gelmesi ve kendilerine yapılacak ’dönebilirsiniz’ mesajı ile evlerine geri dönmeyi istiyor.:(internetingazetesi)