HDP, 31 Mart yerel seçimleri öncesi 7 parti ve dernekle ittifak yaptı. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifak kararına ilişkin cezaevinden tebrik mesajı gönderdi.

Halkların Demokratik Partisi, yerel seçimler öncesi 7 parti ve dernekle ittifak kararı aldı.

HDP, 7 OLUŞUMLA İTTİFAK KARARI ALDI

Düğün salonunda düzenlenen tanıtım toplantısına HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan İle Sezai Temelli , ittifakın yapıldığı parti ve derneklerin temsilcileri ile partililer katıldı. Burada bir konuşma yapan Buldan, "İttifakımız Türkiye ve dünya kamuoyuna duyuruyor, imzası bulunan parti ve hareketlerimiz yerel seçimlerde Kürdistani seçim ittifakını oluşturduğunu ve seçimlere HDP çatısı altında katılacaklarını ilan eder. Son ana kadar diğer partilerimizle de ittifak arayış ve çağrılarımızı sürdüreceğiz." dedi.

DEMİRTAŞ'TAN İTTİFAK HAKKINDA MESAJI

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, ittifakı kutlayan bir mesaj yayımladı.

Demirtaş, Edirne Cezaevi'nden yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün altına imza attığımız Kürt partilerinin siyasal işbirliği iradesini tarihi açıdan son derece anlamlı ve önemli bulduğumu belirtmek istiyorum" derken, "Demokratik çözüm ve barış için Kürt halkına yönelik saldırıları durdurabilmek için bu Kürdistani ittifakı önemsiyor, büyük anlam veriyorum." yorumunu yaptı.