Çalışma arkadaşın cep telefonu hakaret içeren kısa mesaj atan işçi işinden oldu. Mahkeme tarafından işe iade davası reddedildi bir umutla Yargıtaya başvuruda bulundu oradan da eli boş döndü emsal karar niteliğindeki mesai arkadaşına kötü söz sarf eden işçinin kovulmasının önü açıldı.

 

Satış danışmanlığı olarak çalışan işçi mesaideki arkadaşına hakaret içerikli mesajlar attığı işvereni sen mesajı atan satış danışmanına iş akdine son verdi bunun üzerine İş mahkemesine başvuran satış danışmanım haklı bir neden olmaksızın fes edildiğini iş yerindeyse 1.5 yıllık iş ahlak adabına uygun çalıştığını öne sürdüğü fesih nedenini ise kendisinin attığı hakaretli mesajlarının olması nedeniyle iş akdine son verildigini söyledi. O bu nedenle dava açtığı mahkeme tarafından işinden olan işçi mağdurum dedi.

 

Yargıtay’ın kararı ise 4850 Yedili sayılı iş kanununun 25.2d maddesi uyarınca İşçinin işverene veya ailesine karşı şeref ve namusuna dokunacak sözler söylemesi veya davranışlarda bulunması ya da işveren hakkında şerefli haysiyetli RC asılsız ihbar ve istinatlar da bulunması veya işçinin işverene ailelerinden birine veya işverenin diğer bir istesin hesaplaşması haklı fesih nedeni olarak sayılmıştır maddede işçinin işverenin diğer bir istesin hesaplaşmasının haklı neden olacağı açıkça belirtilmiştir sataşma niteliğindeki davranışlar tehdit ve hakaret içeren sözler söyleme etkili eylem darp da bulunma gibi davranışlara ortaya çıkar.