İstanbul'da bulunan Arel Üniversitesi'nin daha önce tedbir amaçlı boşaltılan kampüsünün bir bölümünde çökme meydana geldi. 

 

İstanbul'da bulunan Arel Üniversitesi'nin daha önce tedbir amaçlı boşaltılan kampüsünün bir bölümünde çökme meydana geldi. İstanbul'da bulunan Arel Üniversitesi'nin daha önce tedbir amaçlı boşaltılan kampüsünün bir bölümünde çökme meydana geldi. 

 

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre; Küçükçekmece'de Arel Üniversitesi binasında çökme sonrası hasar gündüz drone ile görüntülendi. Üniversitenin etrafındaki binalar tedbir amaçlı boşaltıldı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Olay, 16.00 sıralarında Sefaköy’de bulunan Arel Üniversitesi’nde meydana geldi. Üniversitenin yanında yapılan bir inşaatın istinat duvarının çökmesi binada göçüğe neden oldu. Üniversite binası ve çevre binalar tedbir amaçlı boşaltıldı. İhbar üzerine polis, itfaiye ve AFAD ekibi sevk edildi. İstinat duvarını doldurmak için hafriyat çalışmaları devam ederken, üniversite tedbir amaçlı bir süreliğine uzaktan eğitime geçtiğini duyurdu. Gece saatlerinde inşaat alanında ve çöken Üniversite binasında inceleme yapan ekipler, yakında bulunan 6 binadaki 128 dairede yaşayan vatandaşlar ile bir yurt binasındaki 71 öğrenciyi tahliye etti. Tahliye edilenler, belediyeye ait otobüsler ile otellere yerleştirildi.

 

BİNADA BÜYÜK HASAR

 

Çökme sonrası üniversite binasında büyük hasar oluştu. Hasar drone ile havadan görüntülendi.

 

KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI

 

Küçükçekmece Kaymakamlığı yaptığı açıklamada, bu andan itibaren kurulan Kriz Merkezi tarafından, şantiye alanına komşu 5 apartman ve 1 yurt binası olmak üzere toplam 6 binanın tedbir amaçlı tahliye edildiğini duyurdu. Tahliye edilen binalardaki 128 hanede ikamet eden vatandaşlar ile yurtta kalan 71 öğrenci ilçedeki otel ve misafirhanelere yerleştirildi.

 

“YARALANMA VE CAN KAYBI YAŞANMADI”

 

Açıklamada, “Ayrıca tedbir alınan binaların bulunduğu sokakların elektrik, su ve doğalgaz akışları kesilerek olası bir afet durumuna karşı önlem alınmıştır. Meydana gelen olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma meydana gelmemiştir. Konu ile alakalı soruşturma başlatılmış olup, gelişmeler yakından takip edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

 

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili bir basın açıklaması paylaştı. İlk tespitlere göre herhangi bir yaralı veya can kaybının bulunmadığının belirtildiği açıklamada Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturma başlatıldığı, soruşturmanın tüm yönleriyle titizlikle devam ettiği bilgisine yer verildi.

 

“BİZ DERSTEYKEN DE İŞ MAKİNELERİ ÜÇ KEZ TEĞET GEÇTİ”

 

Arel Üniversitesi’nin bazı öğrencileri bugün göçük olan kampüse gelerek, son durumla ilgili bilgi almak istedi. Uzaktan eğitimin kendileri için yararlı olmadığını belirten öğrenciler, ne yapacaklarını bilemediklerini ifade etti. Arel Üniversitesi Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Bölümü birinci sınıf öğrencisi Sedef Demirsoy, “Çok üzgünüz. Sabah kalktık ve okulumuzun yıkıldığını gördük. Derslerin iptal olduğunu öğrendik. Bir anda böyle bir şey duymak çok üzücü. Yandaki inşaatın böyle bir şey yapacağı belliydi. Biz dersteyken de iş makineleri üç kez teğet geçmişti. Kaç kere uyarılmasına rağmen, böyle bir durum yaşandı. Mutlu olduğumuz tek konu biz içerdeyken yaşanmaması. Umarım en kısa sürede düzelir. Henüz bir bilgi gelmedi bize, fakat konuşulan uzaktan eğitim olacağı yönünde. Umarım böyle olmaz çünkü hiçbir yarar göremeyiz bu eğitimden” dedi.

 

“NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ”

 

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri birinci öğrencisi Ayla Aluçlu, “Biz de dün gördük çok şaşırdık. Ne yapacağımızı bilemedik. O yüzden okula geldik bugün, neler olduğuna bakmak için. Sizin de gördüğünüz gibi okul tamamen gitmiş durumda ve ders görebilmemiz imkansız. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz. Muhtemelen başka bir bina kiralanacak ya da başka bir kampüse gönderileceğiz. Fakat benim evime diğer kampüsler 3 saat uzaklıkta. Binanın da tekrar inşa edilmesi çok uzun bir süreç. Derslerimizin ertelendiğini söylediler, haber bekliyoruz” şeklinde konuştu.