Koronavirüs salgınının Avrupa'da en fazla can aldığı İtalya'da ölü sayısı 2 bin 500'ü geçerken, ülkede vaka sayısı artmaya devam ediyor. Milano'nun kuzey doğusundaki Bergamo şehrinde bulunan Papa Giovanni XXIII Hastanesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Dr. Lorenzo D'Antiga ülkedeki son durumu euronews'e değerlendirdi.

"Sayılar artmaya devam ederse hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalabiliriz"
Hastanelerin yatak kapasitelerinin dolduğunu belirten D'Antiga, hastaları diğer hastanelere sevk etmek zorunda kaldıklarını, ancak başka hastanelerde de aynı durumun yaşandığını söylüyor:

"Yatak kapasitemiz doldu. Gerçekten zor durumdayız. Hastaları başka hastanelere sevk etmek zorunda kalıyoruz ki bu bölgedeki tüm hastanelerde aynı durum yaşanıyor. Yoğun bakım ünitelerinde yer olmadığı için hastaları başka bölgelerdeki hastanelere sevk ediyoruz. Çok sayıda gelen hasta var ama ne yazık ki az sayıda hasta taburcu oluyor. Eğer sayılar artmaya devam ederse hastalar arasında seçim yapmak zorunda kalabiliriz".

"Hastalar ne yazık ki yanında yakınları olmadan ölüyor"
İtalya'nın şu anda virüsün yayılmasını engellemek üzerine bir strateji izlediğini söyleyen D'Antiga diğer ülkelerin de benzer tedbirleri almaları gerektiği konusunda uyarıyor:

"Şu an için izlediğimiz strateji virüsün yayılmasını engellemek. Bu çok önemli. Umarım diğer ülkeler de bu yönde önlemler alır. Burada durum gerçekten dramatik, insanların morali düşük. Hasta yakınlarının tedavi süresince hastaların yanında olması yasak. Tedavi gören bazı hastalar ne yazık ki yanında yakınları olmadan ölüyor. Salgından dolayı cenaze törenleri de düzenlenemiyor. Bu nedenle ölen bir çok insan için düzgün bir tören bile yapılamıyor".

Bugüne kadar 31 bin 506 vakanın tespit edildiği İtalya'da virüs nedeniyle 2 bin 503 kişi hayatını kaybetti. İyileşenlerin sayısı 2 bin 941 olarak açıklanırken 26 bin 62 kişinin tedavisi devam ediyor.

Kaynak: Euronews