2022 Dünya Kupası’nda Almanya’yı 2-1 yenen Japonya, taraftarlarına çöp toplattı ve gündem bomba gibi düştü. 2022 Dünya Kupası'nda Almanya'yı yenerek büyük sürprize imza atan Japonya, maç sonrası da futbolseverlerin gönlünü fethetmeyi başardı.

 

E Grubu açılış maçında, 2014 Dünya Kupası şampiyonu Almanya’yı geriden gelerek 2-1 yenen Japonya, bu hareketiyle alkış topladı. Ritsu Doan ve Takuma Asano’nun golleriyle Almanya’yı deviren Japonya, Kosta Rika karşısında galip gelmesi halinde üst tura yükselmeyi garantileyecek. Khalifa Stadyumu’ndaki soyunma odalarını tertemiz yapan Japonlar, yerleri süpürüp çöpleri topladı. Odanın havalanması için pencereleri açık bırakan Japon futbolcular, kendi kültürlerinde ‘onur’ sembolü olan origamiden kuğular yaparken, yanına da Japonca ve Arapça teşekkür notu da bıraktı. Soyunma odasında tek bir çöp bile bırakmayan Japonlar, kısa sürede sosyal medyada gündem oldu.

 

Saygı göstergesi olarak çöp topladılar

 

Katar’daki Japon taraftarlar da müthiş galibiyet sonrası tribünlerdeki çöpleri toplarken görüntülendi. Japonya formalı taraftarlar, bir saygı göstergesi olarak yerlere atılan şişeleri ve yiyecek çöplerini topladı. Sosyal medyada, Japonya’nın Almanya’ya karşı hem sahada hem de saha dışında iyi bir ‘temizlik’ yaptığı şeklinde yorumlar yapıldı.