Milli savunma Bakanlığı yazılı bir basın açıklamasında bulundu. MSB’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Kamışlı şehri dışında kalan bölgede, Barış Pınarı Harekât alanının 10 kilometre derinliğinde, batısı ve doğusunda Rusya ile ortak devriyelere başlanacaktır.”

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Rusya İle Yapılan Mutabakatla İlgili Basın Açıklaması Yapıldı

22 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti arasında Soçi'de yapılan anlaşma kapsamında şartların yerine getirilmesinde Türkiye Cumhuriyeti olarak gerekli hassasiyeti gösterdik ifadelerine yer verildi.

“Teröristlerin geri çekilmesi için verilen 150 saatlik sürenin sonunda YPG terör örgütünün ellerindeki silahları ile birlikte Türkiye sınırından 30 kilometre ileriye gittiği ayrıca Tel-Abyad ve Münbiç’ten çıkarıldığı Rusya Federasyonu tarafından bize bildirilmiştir. Hâlihazırda Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının, Kamışlı şehri hariç 10 kilometre batısında ve doğusunda, Türkiye-Rusya milisleri olarak ortak devriyelere başlanacaktır. Bu hususta bölgeye yerleştirilen el yapımı patlayıcıların, mayınların temizlik faaliyetlerine ve bölgede keşif uçuşlarına başlanılmıştır.”

“Türkiye Cumhuriyeti olarak sınırımızın hiçbir böylesin de bir terör koridoru oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere bütün terör örgütleri ile mücadelemiz süreklilikle devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti amacına ulaştıktan sonra ve bölgede güvenliği sağladıktan sonra, evlerinden ve topraklarından edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve tamamen güvenli bir şekilde evlerine ve ana yurtlarına dönmesi sağlanacaktır.