Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında düzenlenen konsere katıldı.

 Bakan Ziya Selçuk, Türk Halk Müziği sanatçıları Erol Parlak ve Zara’nın seslendirdiği türküleri, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğretmenlerle beraber dinledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerimiz için bu yıl bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü, bu yıl 81 ilimizden başkent Ankara'ya gelen öğretmenlerimizle birlikte etkinliklerle kutlanıyor.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, öğretmenlerimize duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi bir kez daha gösterebilmek amacıyla hazırlanan etkinlikler kapsamında sergilerden konserlere, halk oyunları gösterilerinden müze ziyaretlerine geniş bir yelpaze sunuluyor.

Duygu Canbaş’ın sunuculuğunu yaptığı Öğretmenler Günü etkinliklerinin açış konuşması için sahneye davet edilen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen öğretmenleri selamladıktan sonra bir konuşma yaparak ‘’Ben Sanatçıların konuştuğu yerde Bakanlar konuşmaz diyorum’’ ifadelerini kullandı. Ardından sahneyi sanatçılara bırakan Bakan’ın bu sözleri salonda büyük bir alkış aldı.

19 Kasım Pazartesi günü “Öğretmen” konulu fotoğraf sergisiyle başlayan etkinlikler çerçevesinde, 21 Kasım Çarşamba akşamı Ankara MEB Şura Salonu’nda sahne alan Erol Parlak ve Zara, seslendirdikleri türkülerle öğretmenlere keyifli anlar yaşattı. 

Türk Halk Müziği sanatçısı Erol Parlak konseri ile başlayan gecede Parlak’ın söylediği türkülere öğretmenlerle birlikte Bakan Ziya Selçuk da zaman zaman eşlik etti. Bağlamasıyla sahnede konser veren Parlak’ın performansı öğretmenlerden büyük beğeni topladı. Erol Parlak’ın ardından Zara konseri ile devam eden gece de öğretmenler Zara’nın türküleri ile eğlendiler.

Öğretmenlerin bu özel gününü kutlayan Zara, kendisinin de bir öğretmen olduğunu belirterek İTÜ Devlet Konservatuarında bir süre hocalık yaptığını ve vokalistliğini yapan Büşra Demirtaş ve Mehmet Kılınç’ın öğrencileri olduğunu dile getirdi.

Konserde; İllerden gelen öğretmenlerden Zara’nın memleketi Adıyaman da öğretmenlik yapan Şengül Tekin sanatçıya çiçek takdim etti. Zara, Şengül Tekin ve müzik öğretmeni Zehra Ünlü’yle birlikte ‘’Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle(Sivas Ellerinde)‘’ türküsünü seslendirdi. Zara’nın öğretmenlerle birlikte yaptığı düet performansı büyük alkış aldı.

MEB ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ HAFTASONUNA KADAR DEVAM EDİYOR

Anadolu Ateşi'nin gösterisinin yanı sıra, Seher Dilovan, Buray, Ankara Çok Sesli Müzik korosu,  öğretmenlerimiz için geniş katılımlı birer konser verecek. 

Milli eğitim Bakanlığı, bu yıl şehit olan öğretmenlerimizi temsilen bir dizi etkinliğe daha yer veriyor. Bu çerçevede geçtiğimiz yıl terör saldırısında şehit olan öğretmen Aybüke Yalçın'ın arkadaşlarının kurduğu müzik grubu hafta boyunca şehit öğretmenin anısına dinletiler sunacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şehit öğretmenlerin aileleriyle yemekte bir araya gelecek. İllerde şehit öğretmenlerin kabri de ziyaret edilecek.