Merkez Bankası'ndan Bağış Açıklaması!

 

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremde Türkiye sarsılmıştı. Depremzedelere yardım kampanyası düzenleyerek ATV, FOX, Kanal D, Kanal 7, Show TV, Star TV, TRT 1 ve TV8 ekranlarında ortak yayın gerçekleşmiş, 'Türkiye Tek Yürek' adı altında sanat iş, ve spor dünyasından bağış toplanmıştı. Merkez Bankası tarafından 30 milyar lira bağışlamış ve kısa sürede gündem olmuştu. 

 

Ekonomim’in aktardığına göre, Merkez Bankası kaynakları bankanın 30 milyar liralık bağışı 2022 karından karşılanacağını her yıl Hazine’ye aktarılan temettünün bu yıl 30 milyar lirasının kampanya için tahsis edileceğini duyurdu.

 

Merkez Bankası, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı’na en büyük ortağı olduğu için genel kurulu sonrası temettü ödemesi yapıyor. Nisan ayında gerçekleşen genel kurullar sonrası bankanın karı ve oluşan temettü miktarı açıklanıyor. Sonrasında bu miktar Hazine hesaplarına geçiyor. Bu yıl da nisan ayında yapılacak genel kurul ile Hazine’ye aktarılacak 2022 karının 30 milyar lirası depremzedelere bağışlanacak

 

Banka 2022 yılında 2021 yılı karından Hazine'ye 50 milyar TL temettü ödemesi yaptı. 2020 yılının karından da 2021 yılında 45 milyar lira aktarılmıştı. Merkez Bankası bu yıl henüz kar rakamını açıklamadı ekonomistlerin hesaplamalarına göre Merkez Bankası’nın bu yıl 40-50 milyar liranın üzerinde bir kar elde etme olasılığı bulunuyor. Bu karın da 30 milyar lirası AFAD’a depremzedeler için bağış olarak aktarılacağı öğrenildi.