Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 45 yaşının   üzerinde  aşılamanın yarın başlayacağını  duyurdu . Ve diğer önemli duyuruları da açıkladı. 

 

Bilim Kurulu toplantısı 9 Haziran 2021 tarihinde yapılması  sonrası basın açıklama konuşması yapan  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , videolu şekilde önemli açıklamalardan  bahsetti.

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ,  konuşma yaparken şunlardan bahsetti : 

-Güvenle eski günlerimize dönmek için üç önemli konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Birincisi sırası gelen vatandaşların aşılarını olmasını hatırlatmak istiyorum. Lütfen zaman kaybetmeden aşınızı olun. Yarın itibariyle 45 yaşının üzerinde vatandaşlarımız da aşılanmaya başlıyor.

-Gelecek pazartesi günü ise 40 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız aşı programına dahil edilmiş olacak. İkincisi ise kişisel tedbirlerimize uymaya devam edelim.

-Önümüzdeki hafta yerli aşının son aşaması olan Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerimizi aşlayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi.

-Aşıda dışa bağımlılığı bitirecek bu önemli gelişmeyi hep birlikte yaşayacağız. Aşıların belirli süreyle bağışıklık sağladığı, iki doz aşı olan kişilerin üçüncü doz aşı olması gerekliği konusunda bilimsel çalışmalar devam ediyor. Bu konuda bakanlığımız da çalışmaktadır. Elde edilecek bilimsel verileri sizlerle paylaşarak yol haritamızı belirlemiş olacağız.

-Yerli aşılarımızın hangi usullerle kullanılacağını belirleyeceğiz. Umarım Sağlık Bakanı'nı daha az görecek, sesini daha az duyacaksınız. Bundan sonra size vereceğim en önemli haber yerli aşı ve salgının son bulması olacağını biliyor ve o günü iple çekiyorum. Gün gibi aydınlık, sağlıklı ve mutlu günler yakındır. Büyük Türkiye güçlü bir devlettir, bu güce güvenin, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.