Robot köpek Spot artık satışa çıkıyor. Daha önce çoban köpeği bile olan Spot, Boston Dynamics'in açıklamasına göre genel satışa sunulacak. Peki Spot'un fiyatı ne kadar?

Boston Dynamics Spot ile çalışmalarını uzun zamandır sürdürüyor. Yıllarca yapılan geliştirmelerin bir ürünü olan Spot, paylaşılan videolarla da bize bu zamana kadarki en iyi robot köpek olduğunu kanıtladı. Hatta bunu kanıtlamak için çoban köpeği bile oldu. Çeşitli görevlerde kullanılabilecek olan Spot, Boston Dynamics'e göre gelişimini artık tamamladı. Zira o artık yeni sahiplerini bekliyor.

ROBOT KÖPEK SPOT SATIŞA SUNULUYOR
Boston Dynamics, bir süredir bazı firmalar tarafından test edilen robot köpek Spot'un satışa sunulmasına onay verdi. Şirket yaptığı bir açıklama ile Spot'un genel satışa sunulacağını duyurdu. Yani çok yakın bir zamanda raflarda robot köpek Spot ile karşılaşma olasılığımız var. Ancak onu her birimizin satın alması fiyatı nedeniyle oldukça zor gözüküyor.

SPOT FİYATI İLE DUDAK UÇUKLATIYOR
Spot robot köpeği, Boston Dynamics'in resmi sitesinde 74 bin 500 dolardan (yaklaşık 510 bin TL) alıcı bulacak. Bu fiyata Spot'un dışında iki batarya, şarj cihazı, tablet kontrolcü, robot kutusu ve Spot API'leri için Oython istemci paketleri de dahil.

Önümüzdeki günlerde büyük firmaların birer Spot satın alıp, robot köpeklere çeşitli görevler vermelerine kesin gözüyle bakılıyor.

'İSTEYEN HERKES ALAMAYACAK'

Ancak Boston Dynamic, bu programın ardından da, robot köpeği isteyen herkese satmaya hazır değil. Spot bunun yerine ABD’deki “ticari ve endüstriyel” kullanımlar için satılacak, ancak Erken Sahiplendirme Programı uluslararası ölçekte devam edecek.

Şirket ayrıca, siparişlerin “robotlarının yararlı kullanımını gerektiren Boston Dymanics koşullarına tabi olacağını belirtti.

Alan Uygulamaları Başkanı Seth Davis, satış sözleşmesinde “robotların insanlara zarar vermesinin ya da insanlara zarar veriyor gibi yapmasının” yasak olduğunu belirtti.

Spot’un satış fiyatınınsa, 74,500 dolar olacağı, ancak toplu alımlarda ve eğitim amaçlı kullanımlarda indirimin de söz konusu olabileceği kaydedildi.

Boston Dynamics’in geliştirdiği Spot adlı robot, Yeni Zelanda’da çoban köpeği olarak deneniyor.