Akdaş Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akdaş, sektöre en büyük darbeyi kaçak silah imalatçıları ile merdiven altı diye tabir edilen, üretim ve kalite altyapısı bulunmayan girişimcilerin vurduğunu belirtti.


Akdaş Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akdaş, yaptığı açıklamada sektöre en büyük darbeyi kaçak silah imalatçıları ile merdiven altı diye tabir edilen, üretim ve kalite altyapısı bulunmayan girişimcilerin vurduğunu belirtti. Merdiven altı üretilen düşük nitelikli ürünlerin bir şekilde ihraç edilerek, Türkiye üretimi tüm tüfekleri zan altında bırakıldığını söyleyen Akdaş, "Uluslararası pazarda rekabet şansımızı düşürüyorlar. Öncelikle bunlara ilişkin denetimler sıklaştırılmalı, ruhsat alımı yeterlilik koşulları gözden geçirilmeli, ruhsatlı tüfek alımı kolaylaştırılarak cazip hale getirilmeli ve özellikle de söz konusu üreticiler için TSE (Türk Standartları Enstitüsü) kalite belgesi kazanımı maksimum düzeyde zorlaştırılmalıdır. Bilindiği üzere her yıl onlarca kişi, niteliksiz ve ruhsatsız silahlardan kaynaklanan kazalar sonucu yaralanıyor, hatta hayatını kaybediyor. Denetime odaklı kalite artırımına gidilerek ateşli silahlarda görülen istenmeyen olası kazaların da önüne geçilmiş olunabilir." dedi.


Selim Akdaş ayrıca, 2013 yılından beri otomotiv ve makine gibi sektörlere yüksek kalite yedek parça üretimi de yaptıklarını ve kazançlarının büyük kısmını daha yüksek başarılar elde etmek maksadıyla Ar-Ge çalışmalarına ayırdıklarını da söyledi.


Milli Savunma Bakanlığı'nca verilen Tesis Güvenlik Belgesi için hak kazandıklarını ve savunma sanayi için imalata başladıklarını dile getiren Akdaş, "Üretimini yaptığını çeşitli av tüfekleriyle 'Dededen toruna' sözünün hakkını veriyoruz. Ağabeyim Sadık Akdaş, eski adıyla 'Tüfekçi Köy' olarak anılan bu güçlü, paylaşımcı, eşit ve insanı zanaatkâr olan Huğlu'nun sayılan sevilen baş ustasıdır. İlk yerli çifteye hayat veren Ömer Akdaş'tan bayrağı devralan ve 1988 yılında Türkiye'nin ilk kinetik sistemli yarı otomatiğini ve 2003 yılında Türkiye'de ve bir Türk usta tarafından üretilmiş olan ilk 5 pimli aktif çakmaklı süperpoze ile 7 pimli aktif çakmaklı çifteyi üreten Sadık Akdaş, Türk Av Tüfeği sektörüne adını altın harflerle yazdırmıştır. Bizler de bu değerli hazineyi korumak ve milletimiz yararına sürdürmekle görevliyiz. Akdaş Silah Sanayi, Türk avcısını ve atıcısını kaliteyle, yabancı avcıları ve atıcıları ise Türk Malı tüfeklerle buluşturmak için sıkı bir uğraş içinde" sözleriyle açıklamalarına son verdi.