Siber güvenlik kuruluşu ESET, koronavirüs günlerinde siber suçluların Türkiye’yi hedef alan yeni bir aldatmacasına dikkat çekti. Bu kez sahte ‘Koronavirüs Taşıyıcı Haritaları‘ ile cep telefonu kullanıcılarına mobil bankacılık truva atı yükletmeye ve online bankacılık veya kredi kartı bilgilerine ulaşmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi hedef alan bir bankacılık truva atını belirlediğini söyleyen ESET vurguladı. Hürriyet’in aktardığına göre, ‘Cerberus’ olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım ‘Coronavirüs Taşıyıcı Haritası‘, ‘coronaharitasi‘, ‘coronaharitasicanli‘ gibi sıcak gündeme hitap eden ama aslında sahte olan site ve uygulamalarda yer alan bir terim haline gelmektedir. Şirketin Kıdemli Güvenlik Uzmanı Lukas Stefanko, bu tür oltalama çabalarının ağına düşmemek için şu önerilerde bulunuyor:

- Merak ettiğiniz konularla ilgili karşınıza çıkan her linke tıklamayın. Koronavirüs konulu oltalama çabalarının çok arttığı şu dönemde, cazip teklif ve yönlendirmelerle ilgili ekstra temkinli olun.

- Uygulamaların erişim isteklerine daha dikkatle bakmaya çalışın, aralarında ilgisiz görünen izin talepleri varsa uzak durun.

- Güvenliğinden ve meşruluğundan şüphe duyduğunuz online formlara asla hassas bankacılık bilgilerinizi girmeyin.

- Yalnızca bankanızın resmi sitesiyle bağlantılı mobil bankacılık uygulamalarına güvenin.

- Google Play veya diğer saygın uygulama mağazalarına bağlı kalın. Bu mağazalar zararlı uygulamalardan tamamen arınmış olmayabilir, ancak çok daha güvenlidirler.

- İşletim sisteminizin güncel olmasına dikkat edin.

- Güncel ve proaktif bir antivirüs, internet güvenliği ve mobil güvenlik çözümü kullanın.

Bu sözleriyle koruma altına alınabilir.