Benzine Gece Yarısından İtibaren 20 Kuruş İndirim Geliyor

Benzine bu gece yarısından itibaren 20 kuruş indirim gelecek. İndirim bu kez pompaya da yansıyacak. Benzine geçen hafta da 17 kuruş indirim yapılmıştı.

Bugün akşamdan itibaren benzine litre başına 15-20 kuruş arasında indirim yapılacak. Belki de milyonlarca vatandaşın yüzünü güldürecek bu indirimin, bu akşamdan itibaren uygulanacağı belirtildi.

Dünyada ham petrol fiyatlarının 85 dolardan 72 dolara inmesi ve dolardaki düşüşle geçen hafta litrede 17 kuruş indirim yapılan benzinde, bir müjde daha gerçekleşti.  Sektör temsilcileri, bugün akşamdan itibaren benzinde litre başına 15 ila 20 kuruş arasında indirim yapılacağını ifade etti. İndirim direkt olarak pompaya yansıyacak. Mayıs ayından bu yana akaryakıtta döviz kuru artışının etkisini vatandaşa yansıtmamak için eşel mobil sistemi uygulanmaya başlanmıştı. Bu sistemle kur artışı ÖTV'den karşılanıyordu. Eşel mobil uygulaması benzinde sona erdi. Motorinde de devletin ÖTV alacağının iki hafta içinde tamamlanması muhtemel. Kasım sonu itibarıyla motorinde de 25 kuruşluk indirimin pompaya yansıtılacağı söyleniyor.

KASIM SONUNDA MOTORİNDE İNDİRİM YAPILACAK

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, devletin ÖTV alacaklarının benzin için karşılandığının altını çizerek, "Bu akşamdan itibaren benzinde 15 ila 20 kuruş indirim olacak" dedi. Bu akşamdan itibaren motorinde de 25 kuruşluk indirim yapılacağını belirten Okumuş, "Ancak eşel mobil sistemine göre devletin motorinde 50 kuruş alacağı var. Motorinde yapılacak 25 kuruşluk indirim ÖTV'den karşılanacak" ifadelerini kullandı. Kasım sonu itibarıyla motorinde de indirimlerin pompaya yansıyacağını ekleyen Okumuş, motorinde de 20-25 kuruş indirim yapılacağını sçyledi.

KOMİSYON ORANLARI DÜŞSÜN

Bankaların kredi kartında yüksek komisyon aldığını ve bu durumun bayilerini de zor durumda bıraktığını özellikle vurgulayan Okumuş, şöyle devam etti: "Bankalar kredi kartı komisyon oranlarını yüzde 3'e kadar çıkardı. Ziraat Bankası ile bir anlaşma yaptık. Ziraat tüm bayilerimiz için kredi kartı komisyon oranını 1.85'e düşürdü. Bunu diğer bankalardan da bekliyoruz. Bu yönde bir adım atılırsa benzinde indirim için elimiz rahatlar."

EŞEL MOBİL NEDIR?

Devlet, akaryakıt fiyatlarının çok sık değişimini önlemek için 14 Mayıs'ta 'Eşel Mobil' sistemine geçerek, fiyatlardaki artışların Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) otomatik bir şekilde karşılanmasını sağladı. Örneğin, benzin fiyatı 50 kuruş arttığında, benzindeki ÖTV 50 kuruş indirilerek benzinin pompa fiyatı sabit tutuldu.