Prof.Dr. Ümit Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya fezleke konusunda tepki gösterdi. Özdağ, Soylu'ya dikkat çeken sorular da yöneltti. Zafer Partisi genel merkezinde basın açıklaması yaptı.  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mayıs 2022’de bir tweet atarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu tehdit ettiğim iddiası ile hakkımda fezleke hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na yollamış.

 

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mayıs 2022’de bir tweet atarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu tehdit ettiğim iddiası ile hakkımda fezleke hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na yollamış. Beş buçuk ay sonra tehdit olduğunun anlaşılması için, attığım tweetteki olağanüstü gizli bir tehdit olması gerek. Ancak beş buçuk ay sonra ceza hukukunda uzman savcılar tehdit olduğunu anlamışlar. Cumhuriyet Savcılığı müessesesi için oldukça hüzünlü bir durum ile karşı karşıyayız. Öte yandan elinde İçişleri Bakanlığı’nın bütün teknik takip ve fiziki takip imkânları olan ve bu imkânları siyasi muhaliflerini izlemekte kullanan bir İçişleri Bakanı’nın Anayasayı çiğneyerek beni ve Zafer Partisi kadrolarını güç kullanarak Hatay ve Kilis’e sokmamasına rağmen Bakan ile ilgili Anayasayı ihlal suçundan soruşturma açmayan Savcılık, benim tweet ile Soylu’yu tehdit ettiğim iddiasıyla fezleke hazırlaması utanç verici olmanın çok ötesindedir."

 

"Süleyman Soylu Türkiye ve AKP için iç ve dış politikada büyük bir yüke dönüşmüştür. Bu yükün maliyeti AKP ve ülkemiz için artmaktadır. AKP için ne kadar maliyet oluşturduğu umurumuzda değil. Beter olsun. Türkiye’ye içeride ve dışarıda zarar veriyor bu zat. Bu zatın eylemleri artık dile düştü. Bunların üstü örtülebilir olmaktan çıktı. Hamasetle bunları gizleyemezsiniz. Bunlar uluslararası servislerin kayıtlarına giriyor.’’ "Süleyman, ne kadar büyük suçlar işledin, bizim bilmediğimiz suçların da var ki gerçekten bu kadar çok korkuyorsun. Günlük davranışlarından bakanlık ne kadar korktuğunu da anlatıyorlar. Bak! Bu kadar gergin bir ruh haliyle böyle siyaset yapılmaz. Sağlığın da bozuldu arkadaş. Biraz kendine dikkat et. Kalpten bir yerde ölüp kalacaksın. Sen ne kadar çabalarsan çabala vatansever İçişleri Bakanlığı bürokratları gerçekleri benimle paylaşmaya devam ediyorlar."

 

"Son gelen bilgi notunu seninle ve kamuoyuyla paylaşıyorum. Doğru olduğunu sen de biliyorsun. Bakan yardımcıların da biliyor.Sen açıklama yaptıktan 2 gün sonra geldi bu rakamlar. Geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 4 milyon 778 bin 19. Uluslararası koruma altındaki sayısı 572 bin 468. İkamet izin belgesi 2 milyon 646 bin 441. Kayıtlı olanların sayısı 7 milyon 956 bin 922. Haydi bak bakalım bu kayıtlara. İsmail çıktı televizyonda bilmiyoruz kayıtsızları o konuda bir şey söylemek mümkün değildi diyor. Vatansever bürokratlar 7.5 milyon ile 8 milyon arasında toplam Suriyeli olduğunu tahmin ediyoruz diyorlar."

zafer partisi

Soylu'ya sert sorular 

 

"Her gün Kızıltepe-Ceylanpınar arasında 2 bin 500 dolarla, 4 bin 500 dolar arasında bir ücret vererek 500’e yakın Suriyeli geçiyor mu geçmiyor mu Süleyman? Siyasiler aracılığıyla para karşılığı vatandaşlık verilmeye devam ediliyor mu edilmiyor mu? Daha isimleri açıklamıyorum Süleyman, hangi siyasilerin para aldığını hangi bürokratların para aldığını, vatandaşlık satma karşılığında. Mersin’de PKK baskınıyla ilgili verdiğin bilgiler de yanlış. Lazkiye’de gemiyle gelmişler. Öyle uçarak değil. Sonra gemiden uçmuşlar. Kızıltepe-Ceylanpınar arasında 20 Ekim 2022’de saat 14.00’te 25 Suriyeli yakalandı mı? Bak saat de veriyorum. Sınır öbür tarafında senin şu çok sevdiğin ÖSO’cular( Özgür Suriye Ordusu) bu geçişleri organize ediyor mu? Sonra bunlar Kızıltepe’ye gelip PKK-YPG’lilere bunları de veriyorlar mı? Türkiye içerisine girdikten sonra PKK-YPG kimlere veriyor bu geçiş yapanları? Onun da cevabını senin bildiğini biliyorum."