Suriyeli kaynaklar, İdlib'e düzenlenen kimyasal saldırının ardından, ABD Başkanı Donald Trump'ın hızlı bir refleks gösterip anında Şayrat Hava Üssü'nü vurmasını, verilmiş önemli bir kararın işareti olarak gördüklerini ifade ederek, Trump'ın planının farklı olduğunu ortaya attı. Kaynaklar, Trump'ın gelişiyle birlikte ABD'nin, Esad'ı devirip yeni bir yönetimin temelini atmak istediğini, Esad'ın yerine ise, Fransa'ya sığınan eski Tuğgeneral Menaf Tlas'ın geçirilmesinin öngörüldüğünü iddia etti.

Sabaht'ta yer alan habere göre, Trump yönetimi bunu sağlamak için Suriye'de Rusya'yı kızdıracak hamleler yapmaya devam edebilir. Sahadan gelen bilgilere dayandırılan habere göre ABD kısa süre içinde Suriye'de 1-2 kritik noktayı daha vuracak. Rus askerlerinin bu nedenle bazı kritik noktaları boşaltmaya başladığı iddia ediliyor. Esad'ın devrilmesi durumunda yerine geçecek olan kişinin de neredeyse belli olduğu ifade ediliyor. O ismin Suriye olaylarının başlamasıyla birlikte Fransa'ya sığınan eski Tuğgeneral Menaf Tlas olduğu kaydediliyor.

Batı dünyasının Esad'ın yerine bu ismi hazırladığını ifade eden kaynaklar, Suriye'nin, 100 yıl önce Fransa'nın sömürgesi olduğunu, Fransa'nın istediği bir ismin Batı dünyası tarafından da destekleneceğini vurguluyor.

'ESAS BELİRLEYİCİ TÜRKİYE OLACAK' İDDİASI

Şu an bu konu somut olarak dünya kamuoyunda dillendirilmezken, Esad'ın devrilmesi ve Tlas'ın isminin öne çıkması durumunda ise esas belirleyicinin Türkiye olacağına dikkat çekiliyor.

Ankara'nın tavrının geçiş döneminde Suriye'yi kimin yöneteceğinin belirlenmesinde önemli kriter olacağı ifade ediliyor.(internetingazetesi)