Türkiye genelinde birkaç ilde pilot uygulama olarak ilk kez 2010 yılında başlatılan evde sağlık hizmetlerinden bugün yüzbinlerce hasta ücretsiz ve konforlu bir şekilde yararlanıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Dokuz yıl önce 66.000 hastayla evde tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmışken şu an 1.350.000 hasta evde tedavi edilebilmektedir.2019’un ilk altı ayında kayıtlı hasta sayısı 72.000’e ulaştı evde sağlık hizmetleri ile yaşlı yatağa bağlı yürüyemeyecek kadar engelli olan hastaların tedavisi yapılmaktadır. Evde bakım sadece hastanın rahatı konforu için önemli olmasının yanı sıra devletin sağlık hizmetleri için harcadığı maliyetlerini de düşürmektedir.

Örneğin ameliyat sonrası bakım hastanede günlük 300 450 $’ı bulmak derken bu bakım evde sağlandığında rakamlar 25 $’a kadar düşmektedir. İstanbul il sağlık müdürü Profesör Doktor Kemal Memişoğlu bu konuda çalışmaların ilk olarak  İstanbul’da 2010 yılında başladığını her hastanın kendi ekibiyle ihtiyaç duyan hastalara hizmet sunduklarını anlatarak güne gelme sürecini özetledi. Evde sağlık hizmeti için öncelikle hastaların telefondan 444 evde numaralı çağrı merkezini talep kaydı oluşturması gerekiyor. Daha sonra ekipler adrese gidip ihtiyaçları belirliyor ve hastayı sisteme dâhil ediyor evde sağlık randevulu sistemle çalışan bir uygulama.