Medikal park Ankara hastanesi nde kalp ve damar cerrahisi uzmanı operatör doktor Muhammet Fatih Yılmaz’ın tespitine göre tedavi edilmeyen iç varisin akciğer embolisine yol açarak ölüme neden olabileceğini belirtti.

 

Tedavi edilmeyen bu hastalığın neden olabileceği riskler hakkında önemli bilgiler verdi. Genetik yatkınlık da ebeveynler de mutlaka baris olmasının gerekmediğini anne ve babanın akrabalarından miras kalan genlerin birleşerek genetik yatkınla kişide sebep olmuş olabileceğini belirtti. Baris hastalığının kadınlarda erkeklere oranla daha çok görüldüğünü Şişmanlığın bu hastalığı tetikledi yine gebeliğin kabızlığın uzun süreli ayakta durmanın ve sürekli oturmayı gerektiren bazı meslek gruplarının hastalığın ilerlemesinde çok etkili olduğunu belirtti bu hastalığı oluşturan birebir bir gıdanın Olmadığını belirtti ayrıca sigara ve alkol kullanımının bu hastalığı tetiklediğini de altını çizdi.

 

Operatör doktor muhammet Fatih yılmaz kremlerin ve ilaçların barış tedavisinde etkili olmadığını belirtti. Valiz oluştuktan sonra genişleyen Damların tekrar normale dönemeyeceğin belirtti ameliyat olamayacak durumda olan hastalarda krem ve ilaç kullanımı düşünülebilir ancak bu tedavi etmez sadece ağrıları azaltır dedi.Operatör doktor Muhammet Fatih Yılmaz Vena blok yönteminin baris tedavisi nde en konforlu ve riski en düşük yöntem olduğunu belirtti bu yöntemi ile ameliyat olanlar hemen ameliyatın ardından yürüyerek eve gidebildikleri bir araba kullana bildiklerini belirtti.