Almanya'da Olaf Scholz hükümeti, çifte vatandaşlık yasasında reforma gitmeyi ve Türk kökenli vatandaşların tepkilerini gidermeyi hedefliyor. Almanya'da çifte vatandaşlık kurallarında reforma gidilmesi planlanıyor. Sosyal Demokrat Parti, Hür Demokrat Parti ve Yeşillerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı reforma hazırlanıyor.

 

DW Türkçe'den özel Değer Akal'ın haberine göre;  Ülkedeki en büyük göçmen grubu olan Türklere çifte vatandaşlık hakkı olmamasına karşın AB ve İsviçre vatandaşlarının yanısıra Afganistan, Arjantin, Brezilya, İran, Küba, Lübnan ve Meksika gibi ülkeler de bu hakka sahiptir. Alman vatandaşlığına geçen ABD vatandaşlarının yüzde 99,2'sine, Kanada vatandaşlarının da yüzde 95,2'sine çifte vatandaşlık hakkı tanındı. Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmayı ve çifte vatandaşlık önündeki engeli kaldırmayı planlayan hükümet, yasa değişikliği için hazırlıkları yıl sonundan önce tamamlamayı hedefliyor.

 

8 yıl ikamet koşulu 5 yıla düşürülecek

 

Değişikliğe göre Alman vatandaşlığına başvurmak için gereken 8 yıl ikamet koşulu 5 yıla düşürülecek. Ayrıca belirli alanlarda özel başarı kaydeden göçmenlerin geçişi 3 yılda da gerçekleşebilecek. Vatandaşlık reformu ile bundan sonra Alman vatandaşlığına geçecek kimseye, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkma şartı koşulmayacak. Mevcut uygulamada istenen Almanca dil seviyesi, bu 1960'lı yıllardan gelen kuşaklar için de yasa değişikliği ile düşürülecek.