Besinler içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı sağlığımız açısından çok önemlidir.  Faydaları saymakla bitmeyen bu gıdaları doğru yerde muhafaza etmek çok önemlidir. Peki buzdolabına koyulmaması gereken besinler nelerdir?

 

Sarımsak: Antibakteriyel etkiye sahip sarımsak 2 gün boyunca buzdolabında kaldığında bakteri üretir.
Tatlılar: Bal, reçel ve çikolata gibi tatlı besinler buzdolabında organik özelliklerini yitirerek tatlarının yanı sıra reçel ve balın akışkanlığı da bozulur.
Domates: Yıllardır herkesin yanlış bildiği bilgilerden biri domatesin bozulmaması için buzdolabıya konulması gerektiğidir. Aslında domates buzdolabıya konulunca organik yapısı soğuk havadan dolayı bozulur.Kabukları kırışan domates bakteri oluşturmaya başlar ve tüketilen bu domatesler sindirim hastalıklarına neden olur.
Kahve: Buzdolabının soğuk ve nemi kahvenin hem lezzetini hem de görüntüsünü bozar.
Patates: Emilimi yüksek bir besin olan patetes durduğu ortamın kokusu ile tadı değişir. Buzdolabında bir günde fazla kalan patates bozulur fakat görüntüsü aynı kaldığındna fark edemeyiz. Ancak pişirilen patates bağırsak hastalıklarının yaşanmasına sebebiyet verebilir.
Çilek: Çilek ve frambuaz gibi gülgiller, tırtıksı yapısıyla içinde bakterileri tutmaya hazırdır. Kiklospora bakterisi taşıyabilen meyveler, toplandıktan kısa süre sonra bozulabilir.
Avokado: Avakado meyvesinin daha hızlı olgunlaşmasını ve lezzetini kaybetmemesini istiyorsanız buzdolabına koymayın. 
Muz: Bu durum olgunlaşmamaış muzlar için de geçerlidir. Olgunlaşmamış muzları dolaba koymayın.
Sert çekirdekli meyveler buzdolabına konulduğunda lezzetini kayvbeder. Bu çeşit meyveleri buzdolabına koymamanız daha doğrudur.