Çin'in Hubey eyaletinde 25 Mart itibariyle 16 şehir için giriş-çıkış ve dolaşım kısıtlamaları kaldırıldı. Koronavirüsün merkez üssü olan Vuhan şehrindeki karantina 8 Nisan'da kaldırılacak.

'Şikayet etmek yerine evden çalışabiliriz'
Vuhan'da faaliyet gösteren bir teknoloji şirketinin operasyon direktörü Bayan Yu, şirketinin iş ve üretimi aşamalı olarak yeniden başlatma izni aldıklarını söyledi.

Salgın şirketin iş kapsamını ve siparişlerin teslim planını etkilese de "uzaktan çalışma" moduna geçtikleri 3 Şubat'tan beri şirketin aktif olarak işleri yoluna koymaya çalıştığı ve salgın sonrası üretimi canlandırma sürecine hazırlandığını belirterek, "Salgının ilk aşamalarında şikayet etmek yerine işimizi evden yapabileceğimizi anladık. Örneğin, piyasa araştırmalarını yapmak, satışları da internet veya telefon üzerinden yapmak" dedi.
Yu, okullar kapalı olduğundan şimdilik çalışanlarının evlerinde çocuklarıyla kaldığını, bu yüzden üretimin tamamen canlanmasının birkaç hafta daha alabileceğinin altını çizdi.

'Neredeyse tüm işletmeler her zamanki gibi çalışıyor'
Hubey eyaletinin Şiyan şehrinde yaşayan ofis çalışanı Bay Zhang, şehirlerindeki neredeyse tüm işletmelerin her zamanki gibi çalıştığını belirterek, "Sadece çok sayıda kişinin toplandığı mekanlar, misal karaoke barlar henüz kapalı. Kafe ve restoranlar sadece paket servis ya da gel-al hizmeti sunuyor. Meskun mahallelere uygulanan karantina kaldırıldı, birçok insan işe gitmeye başladı" ifadesini kullandı.
Hubey eyaletine giriş-çıkışlar 23 Ocak'ta kapatılmıştı. Yaklaşık 60 gün süren izolasyonun artından Çin yönetimi salgını neredeyse tamamen yendiklerini duyurdu.