Antalya'nın Alanya ilçesinde Ayasofya olarak bilinen Colybrassus Antik Kenti'nde defineciler kol gezdi ve tarihi yapılara büyük zararlar verdi. Kent kalıntıları, lahitler, kayaya oyulmuş mezar odaları zarar görürken, kartal motifleri kırıldı, Medusa Başı ise kaçırıldı! 18 basamaklı merdivenle ulaşılan anıtsal nitelikteki kaya mezarlar zarar gördü. 

Hem bakanlık hem de kültürü korumak için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının mücadelelerinin yanında Antalya'nın Alanya ilçesinde defineciler tarihi eserlere büyük zarar verdi. 

MEDUSA BAŞI YOK EDİLDİ

Çevreye dağılmış çok sayıda yazıt ve lahit bulunan Ayasofya'da 18 basamaklı merdivenle ulaşılan anıtsal nitelikteki kaya mezarında, tek mekandan oluşan mezar odası, kaçak kazı yapanlar tarafından talan edildi. Definecilerin kaya mezarı girişindeki üstü basık kemer şeklinde yontulmuş içi Medusa başı ile süslenmiş kemerin iki yanında yer alan kartal motiflerine zarar verdiği gözlendi. Çok sayıdaki lahdin ise üzerindeki kabartmaları, üst tarafının parçalandığı gözlendi. Ören yeri olarak düzenleme ve kazı çalışması yapılmayan antik kentte, defineciler tarafından mezar odasının içindeki kayalar ile kemerdeki kartal motifinden birinin kırıldığı, Medusa başının ise kaçırıldığı öne sürüldü.

'HER YER TALAN EDİLMİŞ'

Bayır Mahalle Muhtarı Mustafa Yılmaz, antik kentin son yıllarda kaçak kazı yapanlar, defineciler tarafından talan edildiğini söyledi. Kaya mezarındaki Medusa başının bulunduğu kemerin kırıldığını, içerisinin tahrip edildiğini, kent kalıntılarında kaçak kazılar yapıldığını kaydeden Yılmaz, "Kaçak kazı yapanlar tarihi tahrip etmişler, taşları, heykelcikleri kırmışlar, Medusa başını yok etmişler. Her yer talan edilmiş. Tarihi yer acınacak halde. Burası eski haline gelmez ama en azından kalanın muhafaza edilmesi için yetkililerden yardım istiyorum" diye konuştu.