DSÖ Başkanı Ghebreyesus, tedbirlere gereğinden daha hızlı son verilmesi halinde salgının yeniden tırmanışa geçme riskinin olduğunu ve önlemlerin gevşetilmesinden önce altı şartın yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin gevşetilmesinden önce altı şartın yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı.

Ghebreyesus, sosyal ve ekonomik alanlarda alınan önlemlere gereğinden daha hızlı son verilmesi halinde salgının yeniden tırmanışa geçme riskinin bulunduğunu ve böylece durumun mevcut halinden daha da kötüye gidebileceğine işaret ederek dikkatli olma çağrısında bulundu.

‘SALGININ YAYILMASININ KONTROL EDİLDİĞİNDEN EMİN OLUNMALI’

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, DSÖ Başkanı, Cenevre’de Birleşmiş Milletler’de görevli diplomatlara hitaben yaptığı haftalık konuşmasında, koronavirüs tedbirlerinin yumuşatılması öncesinde ulusal hükümetlerin ilk olarak salgının yayılmasının kontrol altına alındığından emin olması gerektiğine vurgu yaptı. Salgının kontrol altına alınmış olması ile kastedilenin de sorumlu sağlık dairelerinin yayılma zincirinin halkalarını ve çıkış noktasını tespit edebilmesi olduğunu belirtti.

‘YENİ VAKALARIN HIZLI TESPİT EDİLMESİ GEREKİYOR’

DSÖ Başkanı, ikinci koşulunsa yeni vakaların hızla tespit edilmesi, söz konusu kişilere test uygulanması, gerekliyse karantinaya gidilmesi ve tedavi görmesi olduğunu kaydetti. Virüsün bulaştığı kişilerin geriye dönük takibinin mümkün olması şartını da ekledi.

‘ENFEKSİYON RİSKİ EN AZA İNDİRİLMELİ’

Tedros Adhanom Ghebreyesus, alınan tedbirleri gevşetmeye girişmeden önce ulusal hükümetlerin özellikle hastaneler, klinikler ve muayenehaneler ile çevresindeki enfeksiyon riskini asgariye indirmiş olması gerektiğini de vurguladı.

‘SOSYAL MESAFE, HİJYEN TEDBİRLERİ VEYA ATEŞ ÖLÇÜMLERİ GİBİ ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİYOR’

Hükümetlerin iş yerlerinde, okullarda ve önemli kamusal alanlarda koronavirüse karşı gerekli korunma önlemlerini almış olması gerektiğini de belirten DSÖ Başkanı, sosyal mesafe, hijyen tedbirleri veya ateş ölçümleri gibi DSÖ'nün öngördüğü katalogda yer alan önlemleri kastettiklerini söyledi.

‘SEYAHATLER YOLUYLA SALGIN ÜLKERE YENİDEN GİREBİLİR’

Bunlar dışında seyahatler yoluyla salgının ülkelere yeniden girmesi ve yayılmasının söz konusu olduğunu belirten DSÖ Başkanı, bu riski göz önünde bulundurarak hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

‘TOPLUMLAR VİRÜS HAKKINDA YETERİNCE BİLİNÇLENDİRİLMİŞ OLMALI’

Son olarak da toplumların virüs hakkında yeterince aydınlatılmış olması gerektiğini vurgulayan Tedros Adhanom Ghebreyesus, ancak o şekilde yurttaşların azaltılacak tedbirlere uygun şekilde davranıp, hastalığın yayılmasını önlemesinin mümkün olabileceğini söyledi.