Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın İstanbul şubesinde konuşma yapan Başkan Murat uysal enflasyon tahminlerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat uysal, yaptığı açıklamada enflasyonu daha aşağı çekmeyi, güçlü bir para politikası ile beraber gerçekleştiğini ifade etti. Enflasyonun aşama aşama olarak beklenen hedefe doğru yansıyacağını belirtti.  Murat Uysal, hedefler doğrultusunda 2019 yılı kapanış enflasyon oranının %12 olacağını tahmin ettiklerini söyledi. 2020 yılının sonunda enflasyon oranının %8,2'ye çekileceğini ve 2021 yılının sonunda ise %5,4'e doğru bir eğilimin olacağını ifade etti. %5,4'den sonra ise %5 enflasyon oranıyla istikrar sağlayarak bu düzeyde kalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Murat Uysal, temmuz ayı ile birlikte enflasyonda görülen net bir şekilde düşüşün tahmin düzeyinin alt sınırına yakın olarak gerçekleştiğini ifade etti. Bir önceki enflasyon raporlarına göre yıl sonu enflasyon tahmininin daha olumlu olduğunu ifade etti. Enflasyon da olumlu yönde ilerleyiş ve dış alım fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yöndeki eğilimlerin etkisinin olduğunu ifade etti. Bundan dolayı ise temmuz ayında açıklanan enflasyon tahmini oranın %13,9 iken yıl sonu tahmininin %'de 12'ye indirdik, dedi.