Çin’den, Fransa’nın koronavirüs salgınından en kötü etkilenen bölgelerinden birine gitmek üzere olan maskelerin, ABD’li alıcılar tarafından Fransa’nın ödediğinden üç kat daha fazla nakit ödenerek satın alındığı bildirildi. BBC’nin haberine göre; maskeleri taşıyan uçağın tam Şangay Havaalanı’ndan kalkmak üzere olduğu sırada, Amerikalı alıcıların ortaya çıktığı ve destelerce nakit parayla, üç kat daha fazlasını ödediği bildirildi.

Fransa’nın doğusundaki Mulhouse’da bir acil serviste çalışan doktor Jean Rottner, yoğun bakım servislerinin Covid-19 hastalarıyla dolu olduğu bölgeye gelecek maskelerin bir kısmına Amerikalılar tarafından el konulduğunu doğruladı.

RTL Radyosu’na konuşan doktor, “Uçak pistteyken geldiler, nakit parayı çıkarttılar, bizim ödediğimizin üç ya da dört katını verdiler. Yani, maskeler için mücadele etmek zorundayız” dedi.

Rottner ayrıca bu hafta başı 2 milyon maske satın almayı başardıklarını vurguladı ve “Durum karmaşık. Maskeleri buraya getirebilmek için 24 saat uğraşmak zorundayız” dedi.

Fransa hükümeti dışında, bazı yerel yönetimler de dörtte biri Çin’den olmak üzere 1 milyar adet maske siparişi verdi.