ABD'nin Teksas eyaletinde telefonla kayda alınan bir görüntü, sosyal medyada "lağım canavarı" dedikodusunu başlattı. Ancak kısa bir süre sonra sıra dışı görüntünün solucan kolonisi olduğunu farkedildi.

Houston'da yaşayan bir vatandaşın görüntülediği ve önce bir tür "lağım canavarı" olduğu akıllardan geçen canlı, nehir yüzeylerinde ve zaman zaman kanalizasyon hatlarının sularının döküldüğü bölgelerde yaşayan Tubifex türü solucanların oluşturduğu bir koloni olduğu farkedildi.

Videoyu çeken şahıs, yaptığı açıklamada, "Onlara çok yakındım, nasıl hareket ettiklerini ve kıvrıldıklarını gördüm. O anda bunun ne olabileceği konusunda en ufak bir fikrim dahi yoktu" ifadelerini kullandı.

Solucanlarla ilgili buna benzer başka bir olay da 2009'da meydana gelmişti. Uzmanlar, bulunan gövdenin tesadüfen kanalizasyona giren ve topraktan yoksun kaldıkları için birbirlerine kenetlenen Tubifex solucanlarının oluşturduğu koloni olduğunu ifade etmişti.

Ohio'daki Wright State University'den Zooloji Uzmanı Timothy Wood; ''Görülebilen kasılmalar, solucanlardan birinin kasılıp, hareketlerini diğer solucanlara da iletmesinin bir sonucu'' diye konuştu.