Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamasında "İki tarihten birisi, 9 Nisan veya 16 Nisan'da referandum yapılacak" dedi.

Hükümetten referandum tarihine ilişkin son dakika açıklaması geldi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, referandumun 9 ya da 16 Nisan'da olacağını duyurdu.

"DAHA DEMOKRATİK BİR SİSTEM GELECEK"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AA'ya yaptığı açıklamada, "Şimdiki anayasada hüküm var, cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler yargı denetimi dışındadır. Yeni anayasa kabul edildiğinde cumhurbaşkanının yargı denetimi dışında kalan bir tane işlem veya eylemi olacak mı? Yok. O zaman vatandaşa soralım, hangisi daha demokratiktir, bir makamın bazı işlemlerinin yargı denetiminde olması mı olmaması mı? Neticede bu anayasa değişikliği ile daha demokratik bir sistem gelecek, bu anayasa reformu ile istikrar gelecek, uzlaşma gelecek." ifadelerine yer verdi.

REFERANDUM 9 YA DA 16 NİSAN'DA

Öte yandan İsmet Yılmaz açıklamasının devamında referandumun, 9 Nisan veya 16 Nisan'da yapılacağını duyurdu.

"CHP KENDİSİNİ DEVLETİN SAHİBİ OLARAK GÖRÜYOR"

CHP'nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştirilerine ilişkin de Yılmaz, şunları söyledi:

"CHP vehim siyaseti güttü. Ezanın Arapça okunmasına verilen cezanın kaldırılmasıyla rejimin değişmediğini millet gördü. Başörtüsü ilk gittiğinde 'Bu rejim meselesidir. Yüzde 99 olsa dahi siz bir şeyleri yapamazsınız' diyordu. Bunu deme hakkını nereden görüyor? Kendisini devletin sahibi gibi görüyor. Kendisi devletin sahibi, geri kalanlar maraba. Kendisinde altın hisse var. Dolayısıyla geri kalan 99'un altın hisseye 'evet' demeden hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor."

'DAHA İYİ BİR MÜFREDATI ÖĞRENCİLERİMİZİN ÖNÜNE KOYACAĞIZ"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Yeni müfredat taslağı için 165 bin 326 görüş geldi. Bize aktarılanlar, bir tecrübenin ürünü. Bu tecrübeleri dikkate alarak daha iyi bir müfredatı öğrencilerimizin önüne koyacağız." dedi.(internetingazetesi.com)