Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz bu durum içerisinde İsrail’de koalisyonu kurmakla görevlendirildi, ancak kendisine verilen ek zaman içerisinde hükümeti kurmayı maalesef başaramadı. Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in, pazartesi akşam Gantz’a koalisyon hükümetini kurması için verdiği 48 saatlik süre doldu. İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gantz’ın lideri olduğu Mavi-Beyaz İttifakı ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun liderliğindeki Likud partileri arasındaki görüşmelerden hiçbir sonuç alınamadı. Haberde yer alan iki parti arasındaki anlaşmazlıkların hükümetin kurulmasına engel olduğu belirtildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan Likud’un, İsrail anayasasında Yüksek Mahkeme’nin yetkisini sınırlandıran bir mevzuat değişikliğine gidilmesini istediğini, Mavi-Beyaz İttifakı’nın ise buna karşı çıktığını aktardı. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, pazartesi akşam koalisyonu kurması için kendisine tanınan süre dolan Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’a 48 saat mühlet vermişti.

İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan 12 Nisan’da yapılan açıklamada, Gantz ile Netanyahu’nun hükümeti kurmak için pazartesi akşama kadar anlaşamamaları halinde, Rivlin’in koalisyonu kurma görevini Meclise verebileceği ifade edilmişti.

İsrail Meclisi’nin 21 gün içinde hükümeti kurmak üzere yeni bir aday belirlemesi gerekiyor. İsrail'deki yasalar gereği koalisyonu kurmakla görevlendirilen milletvekiline 28 gün süre tanınıyor. Talep etmesi ve Cumhurbaşkanının da onaylaması halinde 2 hafta ek süre verilebiliyor.