İSTANBUL - (demokrasigazetesi.com) İstanbul'da son dakika gelişmesi olarak verilmişti Kartal'daki çöken bina haberi. Enkazın altında canlar yok olup gitti. Facia dediler, ihmal dediler. 25 yıl öncesine kadar gidildi ve soruşturmalar açıldı. Sonra farklı ilçelerden bina boşaltma haberleri gelmeye başladı çünkü artık bana bir şey olmaz diyen vatandaşlar da tedirgin olmaya başlamış ve binalarındaki çatlaklıkların ciddi bir durum olduğunu kavramışlardı.

Bitti mi peki?  İstanbul'da ardı ardına haberlerin yapılması ve insanların korkuyla binalarını terketmeye başlaması bir uyanış gibiydi. Ancak seçimlerin de fırsat bilinmesiyle üstelik daha yeni çöken bina enkazlarını izlememize rağmen bazı binaların en küst katlarında teras kaldırma ve yeni bir kat inşa etme çalışmalarının başladığını görüyoruz.

Belki şu an tehlike gibi görünmüyor. Ama ilerleyen yıllarda beton kalitesine de bağlı olarak belki de çatlamalar o binalarda da başlayacak. O zaman sorumlu müteahhit mi olacak yoksa ev sahibi mi? Komşusu olduğu için buna anlayış gösteren ses çıkarmayan diğer ev sahiplerine ne demeli? Ben zaten taşınacağım anlayışıyla kendisinden sonra gelenleri düşünmemek insanlığa ne derece sığıyor. Ya da bu uyanıklık, bu fırsatçılık daha kaç cana mal olacak? Yürürken sokaklara bir bakın mutlaka en az bir tane kaçak kat görüyorsunuz. Ya da yeni yapılmaya başlanan bir kaçak kat. Şikayet edilmesin diye komşuya yalvaran bir ev sahibi ve bunu kendi aralarında çözen insanlar var İstanbul'da. Peki belediye veya imar biriminde görevli herhangi bir kamu çalışanı illa şikayet mi beklemeli? Bu binaya ek yapı neyin nesidir diye sorup gerekli işlemleri başlatamaz mı?

En tehlikeli ve anormal anlayış da şu ki; böyle yapıları gören insanlar zaten izin almışlardır adamını bulmuşlar belediyeden belli ki diyerek gülüp geçiyor. 

Toplumda bu konularda duyarlılık bilinci oluşmalı. Eğer komşu komşuyu gidip şikayet edecekse manevi durumlar veya siyasi durumlar için değil böylesine vatandaşlık bilinci olması gereken konular için etmelidir.  Daha önce Konya'da oldu tedbir alınmadı. İstanbul'da defalarca önlem alınması gereken evlerde tedbir yine alınmadı. En son esenyurt'ta çatlamalar görüldü ve nihayet belediye riske atmaya değmez dedi ve tedbir aldı evleri boşalttırdı. Ama o muhitte kaç tane kaçak yapı veya kaçak kat var baktı mı bilinmez. Umarız toplumda bu konuda bilinçlenme olur ve yeni facialar yaşanmaz.

demokrasigazetesi.com