Artık Husilerin ve İranlı ortaklarının ticari gemileri, ABD ve İngiltere savaş gemilerini hedef almak için radar ve uydu iletişimini nasıl kullandıkları hakkında daha fazla ABD ve İngilete çok şey biliyor. Bu nedenle ABD, Husilere yardım etmek için kullanılan İran radarlarını engellemeyi düşünmeye başladı

ABD’nin ayrıca Husi füzelerini ve insansız hava araçlarını yönlendiren iletişimlere erişimi kapatmak için ticari uydu operatörleriyle birlikte çalışması gerekiyor. Otomatik tanımlama sisteminin (AIS) çalışma biçiminin de Husilerin ve İranlıların kafasını karıştıracak şekilde değiştirilmesi gerekiyor.​

Husilerin ticaret gemileri ile ABD ve İngiltere savaş gemilerinin peşine nasıl düştüklerini anlamak önemli. Bir gemiyi drone veya seyir füzesi ile vurmak için, geminin fiili olarak devreye girdiği anda nerede olduğunu bilmeniz gerekir.

Husilerin insansız hava araçları, seyir füzeleri ve bazı balistik füzelerden oluşan geniş bir cephaneliği var. Hareketli hedeflere karşı drone veya insansız hava araçlarının (İHA) isabet oranı yüksek.

Dokuz tür Husi İHA’sı vardır: Hudhud-1, Raqib, Rased ve Sammad-1 (keşif İHA’ları – Sammad-1 silah haline getirilebilse de) ve Qasef-1, Qasef-2K, Sammad-2 ve Sammad-3 ( İHA’larla mücadele) ve Wa-eed-2.

Ticari gemilere ve ABD savaş gemilerine ateşlenen insansız hava araçlarının ya Qasef-1 ya da Qasef-2 ya da Husiler tarafından Wa-eed-2 olarak bilinen Shahed-136 olduğu anlaşılıyor. Husiler uzun menzilli insansız hava araçlarını da kullanmış olabilir ancak bunlar İsrail’i, özellikle de liman kenti Eilat’ı hedef alıyordu.

Shahed drone, İran’ın Rusya’ya sağladığı kamikaze silahının aynısı. Ne Qasef’ler ne de Shaheed’ler, canlı videoyu bir operatöre veya pilota geri gönderen ve daha sonra drone’yu hareketli hedefe yönlendirebilen birinci şahıs görüş (FPV) drone’ları değildir. Ukrayna’da FPV drone’lar her ne kadar sıkışmaya maruz kalsa da yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Aralık ayında bildirdiğim gibi, Husilerin ve İranlıların Kızıldeniz ve Basra Körfezi’ndeki ve son zamanlarda da Hint Okyanusu’ndaki gemileri takip etmek için küresel AIS’i kullandıkları neredeyse kesin. 300 tonun üzerindeki hemen hemen her ticari gemi bir AIS aktarıcısını çalıştırır.

Gemiler hareket halindeyken, AIS her iki ila 10 saniyede bir geminin adının yanı sıra konumlarını ve hızlarını da yayınlar. Ancak hareket halindeyken bilgi iletebilmesine rağmen AIS, radar kadar doğru değildir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, AIS transponder bilgileri radarla karşılaştırıldığında 97,72 metre (veya yaklaşık 320 feet) kadar hatalıydı. Bunun anlamı, gemileri takip etmek için AIS’in kullanılması, bir İHA’nın veya seyir füzesinin hedefini vurmasını garanti edemeyebileceği anlamına gelir.

AIS izinin sağlayabileceği şey, radarın “gördüklerini” yorumlama yeteneğidir. Kalabalık nakliye şeritlerinde hedef seçmek kolay değildir. Ancak AIS ile hedef belirlenebilir, bir radar istasyonuna aktarılabilir ve ardından radar tarafından takip edilebilir.

Husiler veya İranlılar, AIS ve radarı yineleyerek hedeflerinin nerede olduğunu neredeyse gerçek zamanlı olarak biliyorlar. (Benim inancım bu karmaşık operasyonların İranlılar tarafından yürütüldüğü yönünde.) Bir sonraki püf noktası seyir füzesi veya drone ile iletişim kurmak. Bu nasıl yapılabilir?

Hedefler kıyı şeridinden uzaklaştıkça doğrudan radyo iletişimi zorlaşır, hatta bazen imkansız hale gelir. FPV dronları, operatörden 8 ila 10 kilometre uzakta, ancak genellikle daha az bir mesafede çalıştırılabilir.

Husiler, 14 Ocak’ta insansız hava aracının fırlatıldığı yerden 177 kilometre uzakta bir ticaret gemisine (MV Gibraltar Eagle) saldırdı. Drone veya seyir füzesi Husi bölgesinden bu kadar uzaktaki bir hedefi nasıl vurabilir?

Aralık 2023’ün başlarında düşen Shahed-136 insansız hava aracı Ukraynalılar tarafından kurtarıldı ve şaşırtıcı bir şey ortaya çıktı. İran Shahed-136 intihar uçağı artık Geran-2 (Sardunya-2) olarak adlandırılan Rusya’da üretiliyor. Düşen dronun İran’da mı yoksa Rusya’da mı üretildiği belli değil.

Şahlı dronlar genellikle önceden programlanmıştır ve kameraları yoktur. Ancak kurtarılan drone’un, yalnızca sabit konumları değil, hareketli hedefleri de vurma potansiyelini sağlayacak bir kamerası olabilir. Yani kameralar görüntüleri internetteki operatörlere geri göndererek uzaktan operasyona ve isabetli saldırılara olanak sağlayabilir.

Benzer bir durum, 10 Şubat 2023’te Campio Square ticari gemisine çarpan İran insansız hava aracı parçalarının kurtarılmasında da bulunmuştu. Hindistan ve Umman kıyılarının yaklaşık 300 deniz mili açıklarında Umman Denizi’nde vurulan tanker, Liberya bayrağı taşıyordu. ancak ELESON adlı İsrailli bir şirkete aitti.

Kurtarılan parça, ilk olarak Motorola tarafından kurulan Maclean, Virginia merkezli halka açık bir şirket olan küresel uydu iletişim şirketi Iridium Communications’a ait bir SIM karttı. Iridium, dünya çapındaki müşterilerine ses ve veri iletişim hizmetleri sunmaktadır.

Iridium uyduları için SIM kartlar Amazon ve eBay dahil olmak üzere yaygın olarak mevcuttur. Iridium sinyallerini alacak modemler doğrudan Iridium’dan veya üçüncü taraf satıcılardan satın alınabilir. İridyum özellikle ticari cep telefonu bağlantısının bulunmadığı denizcilik kullanımında popülerdir. Birçok askeri operasyonda bağlantı için İridyum da kullanılıyor.

Daha önce Rusların, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) için AFM-Sunucuları tarafından üretilen Kartograf İHA’ları için İridyum iletişimini kullandığı iddia ediliyor.

“Drone, toplanan bilgileri gerçek zamanlı olarak kontrol noktasına iletme yeteneği ile panoramik havadan fotoğraf ve video kaydı için tasarlandı. Bulgar hükümetine bağlı olmayan bir çevrimiçi haber servisi olan Bulgar Ordusu’na göre, topçu ateşi veya füze saldırılarını düzeltmek için keşif amacıyla kullanılabilir.”

Husiler, Shahed-136 insansız hava araçlarına ve belki de diğer modellerine İridyum SIM kartları ve modemleri dahil ederlerse, ticari gemileri isabetli bir şekilde hedefleme şansları çok daha artacaktır.

Kıyı radarları çalıştığı sürece Husiler, bulabilmeleri koşuluyla ABD askeri gemilerini de hedef alabilirler. ABD askeri gemileri AIS sistemlerine sahip olmakla birlikte bunları savaş alanlarında kullanmıyorlar ve şu anda hiçbiri Kızıldeniz’de AIS ile çalışmıyor.

Kıyı radarları çalışmadığı takdirde (ABD ve İngiltere’nin üç önemli Husi kıyı radarını devre dışı bıraktığı bildiriliyor), Husilerin ABD savaş gemilerinin yerini tespit etmek için alternatif yollara ihtiyacı olacak.

Bab el-Mendeb Kızıldeniz boğazı yakınında faaliyet gösteren radarla donatılmış İran casus gemisinden, Behshad kargo gemisinden veya Bab el-Mandeb Boğazı’ndan geçen eski İngiliz yapımı bir firkateyn olan İran savaş gemisi IRIS Alborz’dan canlı yayın alıyor olabilirler. -ABD-İngiltere’nin Husilere yönelik ortak saldırısından bir gün sonra, 11 Ocak’ta Mendeb boğazı.

Bu geminin de radarı var ve ilginç bir şekilde ABD-İngiltere saldırısının hemen ardından ortaya çıktı. Bu iki gemi Husilerin kaybettiği radarların yerini alabilir. Beshad, İsrail tarafından iddia edilen limpet mayını nedeniyle hasar gören MV Saviz’in yerini aldı.

ABD açısından Husi saldırılarının mümkün olduğu kadar yerelleştirilmesi ve hedefleme kabiliyetinin düşürülmesi önemli. Bunu yapmanın bir yolu, kıyı radarlarını yok etmenin yanı sıra, Husilere gerçek zamanlı hedefler besleyen İran firkateyni ve casus gemisinin radarlarını engellemek olabilir.

Diğer bir yol da Husi ve İran operasyonlarını destekleyen uydu iletişimini engellemek ve bu görevi gerçekleştirmek için Iridium ile birlikte çalışmak olabilir. Iridium bu bölgelerde faaliyet gösteren hesapları oldukça kolay bir şekilde bulabilir. Bunları kapatmak, ABD’nin Tomahawk füzeleriyle hedef aldığı radarlar kadar önemli bir varlığı ortadan kaldıracak.

Yolun açık ve açık olduğu ticari gemiler için, AIS’in belirli aralıklarla açılıp kapatılması, Husi hedeflemesinin engellenmesinde önemli bir adım olacaktır.

 

Kaynak