ABD genelindeki barınakların koronavirüs nedeniyle önemli miktarda boşaldığı belirtildi.

Koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak amacıyla ABD genelinde uygulanan tecrit nedeniyle pek çok kişinin hayvan sahiplendiği ya da hayvanları kümeler halinde beslediği aktarıldı. ABD genelinde yaklaşık 400 hayvan barınağıyla ortak çalışan Humane Society of the United States’in CEO’su ve başkanı Kitty Block, 'Böyle bir şeyi hiç görmemiştik' dedi. 

AFP’ye konuşan Block, “Besleme ve sahiplenme aşırı düzeyde arttı. Bütün barınaklar aynı şeyi söylüyor. Pek çok hayatın kurtarıldığını görmek çok şaşırtıcı” dedi. 

Köpek, kedi, tavşan ve hatta tavukların bile ev bulabildiği ve kapanmayla başa çıkmaya yardım etmek için ülke genelindeki pek çok kişinin başvuruda bulunduğu aktarıldı. 

Wisconsin ve North Carolina eyaletleri de hayvan sahiplenme sayılarının patladığını belirtti. 

San Francisco’da bir hayvan barınağının kurucusu Sherri Franklin, 25 yıllık çalışma hayatı boyunca hayvanlar için toplumun böylesine bir destek verdiğini görmediğini söyledi. 

Franklin, “Tedbirler alındığında barınakta 86 köpeğimiz vardı ve 48 saat içinde onları sahiplenildikleri evlere taşıdık” dedi. Franklin, böyle bir dönemde hayvan sahiplenmenin hem insanlar hem de hayvanlar için faydalı olduğunu ifade etti. 

Böyle bir dönemde köpek sahiplenmek hem köpekler hem de insanlar için bir kazanım. Fakat kalkmak için bir nedene ihtiyaç duyan, stres ve izolasyonu hafifletme ihtiyacı duyan insanlar için daha bile fazla olduğu gözlemleniliyor.