ABD ve İtalya artan koronavirüs vakaları nedeniyle Çin’den gelenlere yönelik bazı önlemler açıkladı. Çin’de koronavirüs vakalarında yaşanan artış piyasaların yılın son işlem günlerinde risk alma iştahının azalmasına neden oluyor.

 

Bloomberg'in haberine göre; ABD ve İtalya artan koronavirüs vakaları nedeniyle Çin’den gelenlere yönelik bazı önlemler açıkladı. Goldman CEO’su gelecek ay işten çıkarmalar gerçekleştireceklerini duyurdu. Hisse hedge fonları 2022 yılını da zararda kapatmaya hazırlanıyor. Çarşamba günü Wall Street endekslerinde yaşanan ve S&P 500’ü bir aydan uzun süredir görülen en düşük seviyeye taşıyan yüzde 1’lik kayıpların ardından, ABD vadeli endeksleri yeni işlem gününde yatay Çarşamba günü ABD’de açıklanan bekleyen konut satışları verisi Kasım'da aralıksız 6. aylık düşünü kaydetti ve bugüne kadarki en zayıf ikinci seviyesinde gerçekleşti. Ekonomik aktivitesinde yaşanan yavaşlama ve ülke çapındaki protesto gösterilerinin ardından sıfır Covid politikası kapsamındaki oldukça sıkı önlemleri gevşetmeye başlayan Çin’de vaka sayıları tırmanışa geçmişti.

 

Negatif Covid-19 testi olması zorunlu!

 

ABD, doğrudan Çin’den gelen yolcuların veya yola çıkmadan önce 10 gün boyunca ülkede bulunmuş olanların negatif bir Covid-19 testi sunmasını zorunlu hale getirdi. İtalyan sağlık otoriteleri de Çin’den Milano’ya giden iki uçaktaki yolcuların yaklaşık yüzde 50’sinin Kovid pozitif çıkmasının ardından, ülkeden gelenlere test uygulama kararı aldı. İtalya Sağlık Bakanı Orazio Schillaci Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada testleri artırmanın yeni varyantların tespiti açısından kritik olduğunu belirtti ve Avrupa Birliği genelinde benzer bir adım atılması için AB Sağlık Komiseri’ne mektup yazdığını söyledi.