Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) yılın son istişare toplantısını İzmir Tire’de gerçekleştirdi.

25 ilde faaliyet gösteren 2. el araç satıcıları ve sektör temsilcilerinin katıldığı istişare toplantısı Trabzon Akçaabat’tan sonra bu kez de İzmir Tire’de gerçekleşti. Tire Galericiler Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya MASFED çatısı altında bir araya gelen çok sayıda galerici ve meslek temsilcileri katılım gösterdi.

‘’MASFED artık mesleki yeterlilik belgesi verebilecek’’

Toplantıda konuşan MASFED Başkanı Aydın Erkoç, Federasyonun artık Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirildiğini, ‘’Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu’’ ve ‘’Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı’’ yeterlilik belgesi vermeye hak kazandığını belirtti. Galericilik mesleğini saygın bir meslek haline getirip standarda kavuşturmanın öncelikli hedefleri olduğunu söyleyen Erkoç, ‘’Bugün burada Türkiye’nin dört bir yanından gelen meslektaşlarımızla bir aradayız. Biz Türkiye genelinde sayıları 40 bini bulan meslektaşlarımızı temsil ediyoruz. Mesleğimizi bizden başka herkes yapıyor, isteyen herkes araba alıp satabiliyor. İşte bunun önüne geçebilmek için yetkili kurumlarla görüşüp bu mesleğe bir standart getirelim istedik ve bu sertifika ile bunu sağlayacağız’’ diye konuştu. 200’den fazla katılımcının bulunduğu toplantıda MYK uzmanları tarafından da işleyiş ile ilgili sunum yapıldı.

Son dönemde gündemde olan noterler konusuna değinen ve dünyanın birçok ülkesinde 2. el otomobil alım satımında noter kullanılmadığını hatırlatan Erkoç, ‘’Noterler yapılacak kanuni bir düzenleme ile oto alım ve satımlarında devre dışı bırakılabilir. Bir başka seçenek ise 2. el otomobil alım satımının hareketli olduğu hafta sonlarında noterlerin açık olması ya da nöbetçi noter uygulamasına geçilmesini istiyoruz’’ dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Tire Galericiler Derneği Başkanı Mehmet İnce MASFED çatısı altında olmaktan gurur duyduklarını söyledi. İnce, katılımlarından dolayı Aydın Erkoç’a teşekkür plaketi takdim etti.