Dünya ticaretinin en önemli geçiş noktalarından biri olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda MV Glory isimli bir kargo gemisi karaya oturdu. İsmailiye eyaletinin Qantara kenti yakınlarında karaya oturan gemiye kanaldaki 3 römork tarafından müdahale edildiği belirtildi.

 

Hürriyet'in haberine göre; Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda, MV Glory isimli bir kargo gemisi karaya oturdu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, İsmailiye eyaletinin Qantara kenti yakınlarında karaya oturan gemiye kanaldaki 3 römork tarafından müdahale edildiği belirtildi. Geminin neden karaya oturduğuna dair ayrıntı paylaşılmazken, kanaldaki Gemi trafiğinin durumdan etkilenip etkilenmediği henüz bilinmiyor. 

 

Mart 2021'de karaya oturmuştu

 

Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda, 200 bin tonluk Panama bandıralı konteyner gemisi Mart 2021'de karaya oturmuştu. Çin'den Hollanda'nın Rotterdam kentine seyir halinde olduğu belirtilen "Ever Given" adlı 400 metre uzunluğundaki geminin yardımına 7 römorkörün geldiği belirtilmişti. Geminin bağlı olduğu firma, tüm mürettebatın güvende olduğunu ve herhangi bir yaralanma olayının bulunmadığını açıklamıştı. Kaza nedeniyle deniz trafiği 6 gün boyunca durmuş, bu nedenle petrol gibi önemli yakıt sevkiyatlarında da aksamalar yaşanmıştı. Ulaşımda aksamaların yaşandığı sırada Süveyş Kanalı'ndan geçmesi planlanan bazı gemilerin kanalın trafiğini beklemek yerine Afrika'nın ucuna doğru yöneldikleri ve bu nedenle Süveyş Kanalı'na gerekli ödemelerin yapılamadığı belirtilmişti. Süveyş Kanalı İdaresi, 6 gün süren çalışmaların ardından 29 Mart'ta kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.