NASA,  Dünya’dan üç milyon ışık yılı uzaklıktaki yalnız bir galakside bile görülmemiş bir ayrıntıyla karşılaştı.  Cüce gök ada, Wolf–Lundmark–Melotte  yalnızca 2016’da Spitzer Uzay Teleskopu tarafından görüntülendi. NASA, bu galaksinin yıldız oluşum tarihini yeniden oluşturması bekleniyor.
 

NASA, bölgedeki binlerce eski ışıltılı yıldızı gösteren, Dünya’dan üç milyon ışık yılı uzaklıktaki yalnız bir galakside görülmemiş bir ayrıntıyla karşılaştı.Cüce gök ada, Wolf–Lundmark–Melotte (WLM) yalnızca 2016’da Spitzer Uzay Teleskopu tarafından görüntülendi, ancak bu görüntüler James Webb’in (JWST) elde ettiği görüntüler kadar net değildi. NASA, JWST’nin güçlü mekaniğini kullanarak milyarlarca yıl önce oluştuğuna inandığı bu galaksinin yıldız oluşum tarihini yeniden oluşturması bekleniyor. 

Galaksimizden 10 kat daha küçük

 

James Webb’in NIRCM’i, en eski yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığı algılayabiliyor. Görüntülediği cüce gökada WLM, bizim galaksimizden 10 kat daha küçük olduğu öğrenildi. ERS’nin önde gelen bilim insanlarından biri olan Rutgers Üniversitesi’nden Kristen McQuinn’e göre, WLM Samanyolu’muza nispeten yakın olmasına rağmen, bir şekilde izole edilmiş ve diğer sistemlerle etkileşime girmiyor. Bununla birlikte, WLM, Samanyolu ile iç içe ve dolaşmış olmadığı için, üzerinde çalışılması gereken en önemli bir konu olarak görülüyor. Galaksi, milyarlarca yıl yaşadığına inanılan düşük kütleli yıldızları içerir ve bu, Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra oluştukları anlamına gelir. Amaç, bu düşük kütleli yıldızların özelliklerini, özellikle yaşlarını belirlemek, çok uzak geçmişte neler olduğuna dair fikir edinmek. Ve NASA tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyor.