"Para ve sermaye piyasalarına yönelik bir atak söz konusu" diyen Başbakan Yardımcısı Canikli, "Fitch açıklama yaptı, yapacağı değerlendirme ile ihsası reyde bulundu adeta. Bu alışılagelen bir olay değildir. Piyasalarımıza adeta çökme hareketı yapıldı" ifadelerini kullandı.

Canlı yayında konuşan Başbakan Yardımcısı Nurettin  Canikli'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

16 Nisan'da herhangi bir sorun görmüyoruz. Ama bu başka anlama gelmesin, 16 Nisan'da getirmek istediğimiz sistemin tam olarak anlatılması çabamız sürecek. Her şey bitmiş gibi bir haleti ruhiye içine hiçbir zaman girmedik. Vatandaşa da saygısızlık olur. Şu an itibarıyla anket sonuçlarında hayırın üstünde olduğumuz ortada.

Şu andaki sistem ne parlamenter sistem ne de başkanlık sistemi. Ne olduğu belli değil. Cumhurbaşkanı'na hiçbir parlamenter sistemde tanınmayan yetkiler tanınmış. Üstelik 2007'den beri halk tarafından seçiliyor. Şu anda sistem yürüyor. Bu liderliğin altında faaliyette bulunan bir başbakan var, sorun çıkmıyor. Ama her zaman bunun garantisi olmaz. 1982'den bu yana her zaman krizler oldu. Cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında kavga hiç eksik olmamıştır. İkili bir yapı içinde istikrarlı bir yönetim çıkmaz. Bu yapı ile Türkiye ileri gidemez. Bu çarpıklığın, bu çelişkinin giderilmesi gerekir. Yapmaya çalıştığımız bu.

"TERÖRÜN İSTEDİĞİ GÜÇSÜZ YÖNETİM"

MHP'nin gerçekten takdire şayan çağrısından sonra olumsuz cevap verme gibi bir seçeneğimiz olamazdı. 7 Haziran'dan sonra biliyorsunuz tek başına iktidar tablosu ortaya çıkmadı. Türkiye'de güçlü bir yönetim iradesi ortaya çıkmayınca olumsuz yansımaları görmeye başladık. Bunlardan biri terörün azmasıdır. Terörün isteyeceği güçsüz bir yönetimdir.

"PİYASALARIMIZA ADETA ÇÖKME HAREKATI YAPILDI"

Para ve sermaye piyasalarına yönelik bir atak söz konusu. İma etmeye çalıştık ama bu kadar netlikte söylüyoruz. Ekonomide istikrarı bozmayı hedefleyen saldırılarla karşı karşıya kaldık. Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin genel kredi notunu ve bankalarla ilgili değerlendirmelerine baktığınızda bunun kesintisiz bir projenin devamı olduğunu görürsünüz. Hiçbiri rasyonel karar değildi. 28 Ocak'ta Fitch'in not seviyesini düşürmesine bakalım, bir hafta önce piyasalar normalleşmeye başlamıştı. Fitch açıklama yaptı, yapacağı değerlendirme ile ihsası reyde bulundu adeta. Bu alışılagelen bir olay değildir. Piyasalarımıza adeta çökme hareketı yapıldı.

"BANKACILIK SİSTEMİ EN GELİŞMİŞ ÜLKE TÜRKİYE"

Bizim bankacılık yapımıza saldırılarda bulunuldu. Bankacılık sisteminde en gelişmiş ülke Türkiye'dir. Bütün gelişmiş ülke bankalarında sıkıntılar vardır. Türev, sanal ürünlerle doludur, Türkiye'de yoktur. 2008 krizinden sonra Avrupa ve ABD kendi bankalarına milyarlarca dolar ve euro enjekte ettiler. Türkiye'de bir kuruş aktarılmadı.(milliyet)