Muş'ta terör örgütü PKK'nın sözde Bulanık ve Malazgirt grubuna yönelik olarak İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen operasyonda 28 kişi, silah ve mühimmatla yakalandı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birlikler, 1 Mart günü PKK/KCK terör örgütü adına faaliyet gösteren sözde Bulanık ve Malazgirt grubunun deşifre edilmesi amacıyla operasyon yaptı. Bulanık İlçesi Meşeiçi ve Seçme Köylerinde tespit edilen 28 şüpheli yakalandı. Yakalananların adreslerinde eş zamanlı yapılan aramada, Kalaşnikof marka tüfek ile 40 fişek, ruhsatsız tabanca ile 108 fişek, 6 ruhsatsız av tüfeği ile 40fişek, 5 örgütsel kıyafet ve doküman ele geçirildi. Soruşturma sürdürülüyor.

ŞEMDİNLİ'DE PKK'YA AİT 500 KİLO PATLAYICI BULUNDU

Öte yandan, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin ihbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, kırsal alandaki kayalıklar arasında toprağa gömülü 500 kilo ağırlığında el yapımı 6 patlayıcı buldu.

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, halktan gelen ihbar üzerine Şemdinli İlçesi Gelişen Köyü kırsal kesiminde arama tarama çalışması yaptı.

Yapılan arama ve tarama çalışması sonucu kayalıklar arasına ve toprağın altına gizlenmiş halde toplam 500 kilo ağırlığında 6 el yapımı patlayıcı bulundu. Tespit edilen el yapımı patlayıcı düzenekleri yerinde imha edilirken, soruşturma sürüyor.

PKK'YA DARBE ÜZERİNE DARBE: BAŞINA 1.5 MİLYON ÖDÜL KONULAN PKK'LI TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Mardin'in Nusaybin İlçesi kırsalında dün güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 2 PKK'lı teröristten birinin 'Soro' kod adlı Salih Kaplan olduğu, arananlar için hazırlanan mavi listede olduğu ve başına 1.5 milyon lira ödül konulduğu belirtildi. Aynı zamanda terör örgütünün Mardin bölge sorumlusu olan PKK'lı Kaplan'ın Diyarbakır, Lice ve Midyat ile İstanbul'da meydana gelen ve 24 güvenlik görevlisi ile sivilin şehit edilmesi, 76 kişinin de yaralanması olaylarının sorumlularından olduğu belirtildi. Operasyonda ölü ele geçirilen diğer kadın teröristin ise 'Zinnarin' kod adlı Hacire Tanhan olduğu belirtildi.

Mardin'in Nusaybin, Ömerli ve Artuklu İlçelerini kapsayan ve Omeryan bölgesi olarak bilinen alanda 19 gündür devam eden operasyonlarda, son 10 günde üst düzey yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 terörist etkisiz hale  

getirildi. Nusaybin'e bağlı Koruköy'de örgütün sorumlularından 'Behzat' kod adlı Mevlüt Canbaşı'nın ölü ele geçirilmesinden sonra kapsamı genişleyen operasyonda, Dağanlı Köyü bölgesinde de çatışma çıktı.

2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Asker ve polisin ortak yürüttüğü operasyonda, güvenlik güçleri dün teröristlerin saklandığı eve operasyon düzenledi. Evde bulunan 1'i kadın 2 terörist ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada 2 PKK'lı etkisiz hale getirilirken, öldürülen teröristlerden birinin üst düzey yönetici olduğu belirtildi.

Güvenlik birimleri, etkisiz hale getirilen PKK'lılardan birinin, 'Soro' kod adlı Salih Kaplan olduğunu açıkladı. Kaplan'ın, aranan teröristler için hazırlanan Mavi listede adının olduğu ve başına 1.5 milyon lira ödül konulduğu belirtildi. Diğer PKK'lının ise 'Zinnarin' kod adlı Hacire Tanhan olduğu belirtildi.

PKK'nın Mardin bölge sorumlusu olduğu belirtilen Kaplan'ın, Diyarbakır'da, 2008 yılında biri teknisyen 5 polisin şehit olduğu, 25 polisin de yaralandığı Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu personelini taşıyan servis otobüsüne yapılan saldırının faillerinden olduğu gerekçesiyle hakkında 30 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle gıyabında dava açıldığı öğrenildi.

Kaplan'ın ayrıca, 2009'da Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 9 askerin, 2010'da İstanbul Halkalı'da 4'ü asker 5 kişinin, 2016 yılında Mardin'in Midyat İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde 2'si kadın polis, 5 kişinin şehit olduğu, 51 kişinin de yaralandığı saldırıların da faillerinden olduğu belirtildi.(mynet)